از تغییر نگاه تجاری به جنگل ها تا قاچاق چوب

به گزارش وبلاگ گفتگو، جنگل ها ارزشمندترین منابع طبیعی زمین هستند که معیشت بسیاری از افراد به آنها بستگی دارد؛ منابعی که در طول تاریخ به دلیل بهره برداری های نامناسب از سوی بشر همیشه در معرض نابودی قرار گرفتند و به نظر می رسد که اگر بشر رویکردش را نسبت به بهره برداری از آن تغییر ندهند، این منبع ارزشمند دیر یا زود از بین خواهد رفت.

از تغییر نگاه تجاری به جنگل ها تا قاچاق چوب

به گزارش وبلاگ گفتگو، ارتقای سطح مطلعی مردم و دولت ها از صندلی جنگل و حفاظت از ارزشمندترین اکوسیستم زمین باعث شد که سازمان ملل متحد از سال 2012 روز بیست و یکم مارس را روز جهانی جنگل اعلام کند. سال جاری نیز روز جهانی جنگل مصادف با دوم فروردین در کشور شده است و بنا بر گفته رییس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری سازمان جنگل ها، شعار اعلام شده از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت روزجهانی جنگل جنگل ها، منبع ارزشمند تنوع زیستی است.

اگرچه اهمیت، صندلی و نقش جنگل در حیات بشر و توسعه پایدار بر هیچ کس پوشیده نیست و بنا بر گفته برخی مقامات مسئول، معیشت 1.5 میلیارد نفر انسان وابسته به اکوسیستم جنگلی است، اما این روزها جنگل ها دستخوش تغییرات بسیاری شده اند و به دلیل بهره برداری نادرست در آستانه تخریب و نابودی هستند؛ موضوعی که رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها آن را ناشی از نگاه تجاری بشر به جنگل ها در گذشته می داند و معتقد است که هواداران محیط زیست و افراد مطلع به مزیت های زیست محیطی جنگل ها توانسته اند اخیرا این دیدگاه را تغییر دهند و ابعاد محیط زیستی آن را در زندگی بشر پررنگ تر نمایند.

فرزیبر غیبی - رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری - در گفت وگو با وبلاگ گفتگو، با بیان اینکه جنگل یکی از زیست بوم های بی نظیر و پیچیده در جهان است که کارکردهای زیست محیطی و تجاری دارد، گفت: جنگل ها حدود 19 درصد ارزش تجاری و 81 درصد ارزش زیست محیطی دارند. در بخش ارزش تجاری استحصال چوب و در بخش زیست محیطی مباحثی چون فراوری اکسیژن، کاهش کربن هوا و تلطیف آن و اثرات روانی بر افراد و ... مطرح است.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها با بیان اینکه متاسفانه در گذشته نگاه جهان به جنگل بیشتر تجاری بود اما هواداران محیط زیست و کسانی که از ارزش جنگل در توسعه پایدار مطلع بودند این نگاه را تغییر دادند، گفت: در سنوات گذشته تمام کشورها بهره برداری از چوب را سرلوحه درآمدزایی قرار داده بودند. در کشور ما نیز قبل از انقلاب برنامه های در نظر گرفته شده و کارخانجات کاغذ منجر به شکل گیری نگاه مالی به جنگل در بین تصمیم گیران بود.

وی اضافه کرد: همچنین طرح های جنگل داری که در سنوات گذشته تهیه شده بودند نیز با دید بهره برداری از چوب بود؛ به طوری که جنگل های شمالی به عنوان جنگل های تجاری در نظر گرفته شده بودند و متوسط بهره برداری از آنها در سال 750 هزار مترمکعب می رسید. در حقیقت این دیدگاه سبب شده بود که جنگل های شمال به عنوان میراث زنده سیر قهقرایی را پیش بگیرد.

به گفته او، شرایط جنگل های خارج از شمال نیز به همین صورت بود و در دهه 40طرح های زغال گیری بر جنگل های زاگرس که جنگل های بلوط بسیار مهمی هم بودند و در حال حاضر نیزنقش مهمی دارند اثر گذار بود و جنگل های زاگرس تبدیل به جنگل های شاخه زاد شده بودند. جنگل های ارسباران نیز به همین شکل شده بود.

غیبی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب به جنگل های زاگرس و ارسباران نگاه حفاظتی داشتیم و تنها جنگل های شمال تجاری درنظر گرفته می شدند، گفت: مصوبه هیات وزیران در سال 1392 باعث شد که بهره برداری از جنگل های شمال نیز متوقف گردد. همچنین در بندی نیز ذکر شده بود که حتی امکان بهره برداری از درختان خشکیده و شکسته نیز وجود ندارد تا اکوسیستم ترمیم گردد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از جنگل های کشور هیچ بهره برداری تجاری صورت نمی گیرد، اظهارکرد: حدود 222 هزار هکتار طرح زراعت چوب داریم که در مستثنیات مردم قرار دارند و به بهره برداری می رسند. علاوه براین طرح های پرورشی و بهداشتی نیز در دستور کار قرار گرفته است. طرح هایی که ممکن است برخی درختان آلوده قطع شوند تا بیماری یا آفت به درختان دیگر سرایت نکند و پاکسازی صورت گیرد اما هیچ درختی برای بهره برداری تجاری قطع نمی گردد.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها در ادامه توضیح داد: مردم می توانند در صورتی که با مواردی چون قطع درختان، قاچاق چوب و کامیون های حمل چوب درختان به صورت غیر مجاز روبرو شدند آن را به سامانه منابع طبیعی 1504 گزارش دهند. همکاران ما نیز این گزارش ها را دریافت و در اسرع وقت رسیدگی خواهند کرد.

غیبی با بیان اینکه چندین راه برای تامین چوب مورد احتیاج کشور وجود دارد، گفت:در حال حاضر حدود شش تا هفت میلیون مترمکعب احتیاج چوبی داخلی است که می توان با واردات چوب و زراعت آن را تامین کرد.

وی در خاتمه گفت: در برنامه ششم توسعه بایستی 75 هزار هکتار زراعت چوب داشته باشیم. سال گذشته 3000 هکتار زراعت انجام شد و سال جاری نیز حدود 12 هزار و 721 هکتار برنامه توسعه زراعت چوب داریم. هنوز دو سال تا اتمام برنامه مانده است و امیدواریم که بتوانیم به این رقم برسیم. البته طرح های تشویقی نیز برای زراعت چوب در نظر گرفته ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از تغییر نگاه تجاری به جنگل ها تا قاچاق چوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تغییر نگاه تجاری به جنگل ها تا قاچاق چوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید