افشای نام برندگان بازار کرونا در جهان ، نبض تجارت کرونا در دستان کدام کشورها می زند؟

به گزارش وبلاگ گفتگو، سازمان تجارت جهانی در گزارشی از وضع تجارت کالاهای پزشکی مرتبط با درمان ویروس کرونا در جهان منتشر و حجم کل تجارت این کالاها در سال 2019 را 597 میلیارد دلار برآورد کرد.

افشای نام برندگان بازار کرونا در جهان ، نبض تجارت کرونا در دستان کدام کشورها می زند؟

وبلاگ گفتگو - رضا کربلائی: سازمان تجارت دنیای در گزارشی از وضع تجارت کالاهای پزشکی مرتبط با درمان ویروس کرونا در دنیا منتشر و حجم کل تجارت این کالاها در سال 2019 را 597 میلیارد دلار برآورد کرد. به گزارش وبلاگ گفتگو، سازمان تجارت دنیای می گوید: 10 اقتصاد بزرگ تأمین کننده کالاهای پزشکی سه چهارم کل صادرات دنیای محصولات پزشکی و 10 خریدار بزرگ این محصولات، تقریباً دوسوم از کل واردات دنیا را به خود اختصاص داده اند.

اتاق تهران، با پردازش اطلاعات منتشر شده سازمان تجارت دنیای نوشته است: کشورهای آلمان، سوئیس و آمریکا تأمین کننده 35 درصد از محصولات پزشکی دنیا هستند و کشورهای چین، آلمان و آمریکا 40 درصد از محصولات حفاظت فردی پزشکی را صادر می کنند. این گزارش نشان می دهد ارزش واردات و صادرات محصولات پزشکی دنیا 2 تریلیون دلار است که این رقم شامل تجارت درون منطقه ای اتحادیه اروپا هم می شود و 5 درصد کل تجارت کالاهایی دنیا در سال 2019 را تشکیل می دهد، تجارت محصولات پزشکی که در شرایط فعلی با کمبود شدید در شرایط بروز بحران شیوع ویروس کرونا کووید-19 روبرو است، 597 میلیارد دلار یا 1.7 درصد از کل تجارت کالایی دنیای در سال 2019 برآورد می شود.

  • دیوار تعرفه ها در برابر سلامت

سازمان تجارت دنیای در گزارش خود فاش می سازد میانگین ساده تعرفه بعضی محصولات پزشکی بسیار بالاست، به عنوان مثال، متوسط تعرفه اعمال شده برای صابون دست، 17 درصد بوده و حتی بعضی اعضای سازمان تجارت دنیای تعرفه هایی تا 65 درصد هم برای واردات بعضی از این محصولات، اعمال می کنند درحالی که محصولات حفاظت فردی مورداستفاده در مبارزه با ویروس کرونا، دارای نرخ میانگین ساده تعرفه حدود 11.5 درصدی بوده که در بعضی کشورها این رقم به 27 درصد هم می رسد.

  • نبض تجارت کالای پزشکی

این گزارش نشان می دهد محصولات پزشکی 5 درصد کل تجارت دنیای را تشکیل می دهد که بیش از نیمی از واردات محصولات پزشکی متعلق به واردات داروها است. به نحوی که کل واردات دنیای محصولات پزشکی در سال 2019 میلادی 1011 میلیارد دلار ارزیابی شده که نسبت به سال قبل از آن رشدی 5 درصدی را نشان می دهد، مجموع تجارت محصولات پزشکی در سال 2019 میلادی به رقم 2 هزار میلیارد دلار رسید که 5 درصد از کل تجارت دنیا را به خود اختصاص داد. از کل این حجم تجارت، 56 درصد مربوط به تجارت دارو، 17 درصد تجارت لوازم پزشکی، 14 درصد تجهیزات پزشکی و 13 درصد هم تجهیزات حفاظت فردی بوده است.

  • واردکنندگان برتر

به گزارش وبلاگ گفتگو، آمریکا، آلمان و چین 34 درصد از کل واردات کالاهای پزشکی دنیا را به خود اختصاص داده اند به نحوی که در 3 سال گذشته امریکا، بزرگ ترین واردکننده محصولات پزشکی بوده که 19 درصد از کل واردات دنیا در سال 2019 را به خود اختصاص داده است. همچنین آلمان سهم 9 درصدی و پس ازآن چین و بلژیک با سهم 6 درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند و سایر واردکنندگان برتر در میان 10 واردکننده عمده محصولات پزشکی شامل هلند، ژاپن، انگلستان، فرانسه، ایتالیا و سوئیس هستند.

البته ازنظر سهم واردات کالاهای پزشکی نسبت به کل واردات هر کشور، واردات کالاهای پزشکی بلژیک و سوئیس حدود 13 درصد از کل واردات آن ها را تشکیل می دهد. در میان 10 واردکننده برتر، این سهم برای چین کمترین میزان است که کالاهای پزشکی 3 درصد از کل واردات آن را تشکیل می دهد.سازمان بهداشت دنیای می گوید آمریکا و آلمان بزرگ ترین شرکای تجاری دوجانبه برای محصولات پزشکی هستند و این 2 کشور تأمین کننده اصلی کالاهای پزشکی وارداتی چین به شمار می فرایند و به این ترتیب آمریکا، آلمان و چین به طور پیوسته سه واردکننده برتر کالاهای پزشکی طی سال های 2017 تا 2019 هستند که و رتبه آن ها در سه سال گذشته تغییر نکرده و یک سوم واردات دنیا در سال 2019 را به خود اختصاص داده اند.

  • صادرکنندگان برتر

این گزارش می افزاید: آلمان، آمریکا و سوئیس 35 درصد از کل کالاهای پزشکی را در دنیا تأمین می کنند و 10 صادرکننده برتر تقریباً سه چهارم صادرات دنیا را به خود اختصاص داده اند، در حالی که 10 واردکننده برتر محصولات پزشکی 65 درصد بازار را به خود اختصاص می دهند. به نحوی که ایرلند باوجوداینکه جزو 10 واردکننده برتر دنیا درزمینه کالاهای پزشکی نبوده، ولی ششمین صادرکننده برتر محصولات پزشکی با سهم 7 درصدی در صادرات دنیا است. صادرات محصولات پزشکی ایرلند و سوئیس به ترتیب با سهم 38 درصد و 29 درصد از کل کالاهای صادراتی آن ها بوده است.

بر اساس اعلام سازمان تجارت دنیای، چین بزرگ ترین صادرکننده ماسک صورت با سهم صادرات 25 درصد است. این کشور به همراه آلمان و ایالات

متحده آمریکا نیمی از عرضه ماسک صورت در دنیا را در اختیار دارند. همچنین سنگاپور، ایالات متحده، هلند و چین بیش از نیمی از دستگاه های تنفسی مصنوعی در دنیا را صادر می کنند تا جایی که سهم سنگاپور در صادرات این دستگاه ها، 18 درصد بوده و پس ازآن امریکا با سهم 16 درصدی در جایگاه دوم و هلند و چین هر دو با سهم 10 درصدی، رتبه های بعدی در عرضه کنندگان اصلی این محصول را در اختیار دارند.

منبع: همشهری آنلاین

به "افشای نام برندگان بازار کرونا در جهان ، نبض تجارت کرونا در دستان کدام کشورها می زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای نام برندگان بازار کرونا در جهان ، نبض تجارت کرونا در دستان کدام کشورها می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید