بویینگ و تست پیروز سیستم فرود فضاپیمای استارلاینر

به گزارش وبلاگ گفتگو، سال گذشته، اولین پرتاب فضاپیمای استارلاینر بوئینگ، با مسائل زیادی روبرو بود و فضاپیما در مدار اشتباه نهاده شد.

بویینگ و تست پیروز سیستم فرود فضاپیمای استارلاینر

به گزارش وبلاگ گفتگو به نقل از دیجیاتو، آزمایش های نهایی سیستم سقوط آزاد فضاپیمای استارلاینر با موفقیت به انجام رسید. با یاری این آزمایش متخصصان بویینگ می توانند داده های ارزشمندی را در خصوص عملکرد چترهای نجات به دست آورند.

بوئینگ استارلاینر یکی از فضاپیماهایی است که آژانس فضایی ناسا امیدوار است با استفاده از آن بتواند فضانوردان را به ایستگاه فضایی منتقل کند.

سال آینده میلادی فضاپیمای بویینگ برنامه های پرواز متعددی در پیش رو دارد و به همین دلیل ضروری است تمامی آزمایش ها از جمله آنالیز چترهای نجات و کیسه های هوایی قبل از شروع ماموریت ها به دقت انجام گردد.

سیستم فرود با استفاده از باز شدن چترها به کند کردن حرکت فضاپیما یاری می نمایند و باعث می شوند قبل از فرود استارلاینر روی زمین، سرعت آن کاهش پیدا کند.

سیستم فرود در شش پرواز آزمایشی در صحرای نیومکزیکو مورد آزمایش نهاده شد. یکی از موضوعاتی که تیم به آنالیز آن پرداخت، قابلیت استفاده مجدد از چترهای فرود بود. تست بخش سخت افزاری و نحوه تعامل قسمت های مختلف سیستم فرود نیز از دیگر مواردی بود که در پروازهای آزمایشی به دقت مورد تجزیه و تحلیل نهاده شد.

در آزمایش نهایی، سیستم از ارتفاع 10700 متری سقوط کرد و تیم تحقیقاتی در طول راستا دو مشکل اساسی را برای این سقوط آزمایشی شبیه سازی کردند. در یکی از تست ها، از باز شدن چترها جلوگیری کردند، اما درنهایت یکی از چترها باز شد. این بدان معناست که سیستم فرود باید بتواند تنها با یاری یک چتر مسافتی در حدود 3000 متر را به صورت ایمن طی کند.

تیم تحقیقاتی با تقویت بعضی از المان های چترهای اصلی، اطلاعات بیشتری را در دومین پرواز آزمایشی مورد آنالیز قرار خواهند داد تا فضا پیما بتواند پروازی مطمئن در سال 2021 تجربه کند.

سال گذشته، اولین پرتاب فضاپیمای استارلاینر بوئینگ، با مسائل زیادی روبرو بود و فضاپیما در مدار اشتباه نهاده شد. موتورهای استارلاینر به خاطر خطای تایمر داخلی، به درستی روشن نشدند و فضاپیما توانایی قرار دریافت در راستا ایستگاه فضایی بین المللی را از دست داد. استارلاینر پس از 48 ساعت با موفقیت روی زمین فرود آمد.

تست سیستم فرود یاری می نماید حتی در صورت تکرار تجربه تلخ سال گذشته استارلاینر سالم روی زمین فرود بیاید.

منبع: جام جم آنلاین

به "بویینگ و تست پیروز سیستم فرود فضاپیمای استارلاینر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بویینگ و تست پیروز سیستم فرود فضاپیمای استارلاینر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید