بیانیه دفتر تحکیم وحدت پیرامون مطالبات اساسی حوزه زنان و خانواده از مجلس

به گزارش وبلاگ گفتگو، دفتر تحکیم وحدت در بیانیه ای 4 مطالبه اساسی حوزه زنان و خانواده از مجلس را منتشر کرد.

بیانیه دفتر تحکیم وحدت پیرامون مطالبات اساسی حوزه زنان و خانواده از مجلس

به گزارش خبرنگار دانشگاه وبلاگ گفتگو، دفتر تحکیم وحدت در بیانیه ای 4 مطالبه اساسی حوزه زنان و خانواده از مجلس را منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است:

در مسائل زنان و خانواده آشفته بازاری در کشور ما برپا شده که نه تنها مسائل در این زمینه حل نمی گردد بلکه دستمایه ای برای سواستفاده برخی جریانات داخلی و خارجی نیز درست نموده است.

یکی از پایه های اساسی برای حل معضلات زنان و خانواده مربوط به قوانین می گردد؛ قوانین کهنه که نیاز به اصلاحات دارند، قوانین مصوبی که اجرا نشده اند و قوانینی که هنوز تصویب نشده اند.

اکنون در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، بر خود لازم دانستیم وظایف مجلس به عنوان یکی از نهاد های اثرگذار در این موضوع را یادآوری و در آینده نیز آن ها را مطالبه نماید.

نکاتی کلی در سال های اخیر مغفول مانده که تذکر آن ها به مجلس آینده ضروری است:

- مسائل زنان و خانواده مانند مسائل اساسی دیگر جزو مسائل تخصصی هستند و نیاز به ورود متخصصان با کار کارشناسی و برنامه های مدون دارد. همچنین این مسائل جزو مسائل حیاتی هستند که برخورد غلط با آن ها عواقب جبران ناپذیری را در پی دارد. از این حیث لزوم روبروه هوشمندانه، تخصصی و دلسوزانه با آن ها دوچندان می گردد.

- در حال حاضر یکی از بزرگترین مسائل در حوزه زنان و خانواده که در حیطه تخصصی مجلس شورای اسلامی است به مسئله نظارت بر قوانین بر می گردد؛ چه بسیار قوانینی که با تلاش بسیار تصویب شدند و اکنون در گوشه صندوقچه قوانین کشور خاک می خورند و پس از چندین سال بار سنگین بازنگری را نیز بر دوش کشور گذاشته اند. از این جهت لزوم نظارت مستمر و دقیق نمایندگان بر قوانین مرتبط چندین برابر می گردد.

- متاسفانه در طول سال ها رویکرد های مختلفی برای پیگیری قوانین این حیطه اتخاذ شده است که حتی ممکن هست در دوره های مختلف در تضاد با هم قرار داشتند. این موضوع موجب هدررفت انرژی، فرصت و بیت المال در کشور شده است.

آنچه که می تواند این تلاش ها را همسو و در جهت حل معضلات اساسی کشور قرار دهد، بازگشت به سیاست های کلان نظام از جمله سیاست های کلی خانواده و جمعیت و اولویت بندی مسائل طبق آن ها است.

در ادامه به خلأ های موجود در چند موضوع اساسی و راهبردی اشاره می گردد:

1. مشارکت اجتماعی زنان:

زنان جزئی از نیروی انسانی کشور محسوب می شوند و نیروی انسانی هر کشور بلاشک مهمترین عنصر قدرت آن است. از سویی زنان عنصر اساسی در نهاد مهم خانواده هستند. همواره این دو نقش زنان در تقابل با یکدیگر قرار داشتند، اما اسلام و انقلاب اسلامی از الگوی سومی سخن به میان آورد که این دو عنصر را در کنار هم و بلکه در جهت تقویت یکدیگر تعریف نمود، اما متاسفانه به دلیل کم کاری مسئولان امر بستر های کامل آن فراهم نشده است.

اگر در جایی نیز بروز یافته و مایه برکت برای این انقلاب گشته است حاصل مجاهدت زنانی بوده است که با موانع گوناگون جنگیدند. اکنون واجب است که این الگو از سطح آرمان به سطح واقعیت انتقال یابد و در این جهت مجلس نقش اساسی دارد؛ عمدتاً طرح هایی که مجلس در این موضوع تا به امروز پیگیری نموده محدود به چند طرح به خصوص می گردد که نه تنها کافی نیستند بلکه اشکالاتی دارند که در صدد رفع آن ها نیز بر نیامده است.

به چند راهبرد نمونه که می تواند کارگشا باشد اشاره می گردد:

- ارائه طرح هایی در جهت گسترش مشاغل پاره وقت و پروژه ای

- الزام مشاغل به طراحی محل اشتغال متناسب با حضور زنان و همچنین متناسب با حضور توامان مادران و بچه ها

- الزام مراکز مهم پژوهشی، اندیشه ورزی و راهبردی به استفاده از درصد بالایی از زنان اندیشمند در جهت نقش آفرینی اساسی آنان در توسعه علم و فناوری کشور به جای گسترش حضور آنان در مناصب اجرایی و حبس آنان در ادارات

- ملزم نمودن مراکز فرهنگ ساز، چون صداوسیما به فرهنگ سازی در خصوص اهمیت حضور اجتماعی زنان در جهت رفع موانع فرهنگی

- حمایت از بستر های نوین داوطلبانه و منعطف حضور اجتماعی زنان

(دفتر تحکیم وحدت آمادگی خود را در جهت ارائه آسیب شناسی خود و طرح های عملیاتی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام می کند.)

2. تامین امنیت روانی زنان در خانواده:

اگر زنان از جانب خانواده به سکون و آرامش برسند، بر تمام مسائل دیگر شخصی و اجتماعی خود فائق می آیند. اگر ما به نیروی سالم زنان برای راهبری فکری خانواده ها و کل جامعه انسانی خود نیاز داریم، باید به فکر سلامت روحی آنان باشیم.

عمدتاً به دلایل مختلف طبیعی و غیرطبیعی، زنان از ظلم بیشتری در خانواده رنج می برند. عدالت حکم می کند به این موضوع به جد رسیدگی گردد. همچنین از آن جایی که نقش آنان در بازتولید آرامش در خانواده و نهایتاً در جامعه اساسی تر است، اهمیت تامین امنیت روانی زنان در خانواده ها چندین برابر می گردد.

چندسالی است طرحی در این رابطه در مجلس پیگیری می گردد که دارای اشکالات اساسی است. (اشکالات این طرح در بیانیه های پیشین این اتحادیه ذکر شده است)

در این مجال به راهبرد های اساسی برای تدوین طرحی نو یا اصلاح طرح قبلی اشاره می گردد:

- هر اقدامی می بایست با شرط اساسی تحکیم بنیان خانواده و عدم آسیب هر چند کوچک تدوین گردد. به عنوان مثال یکی از الزامات این موضوع توجه به نقش های مردانه در کنار نقش های زنانه و عدم آسیب به هر دو نقش است.

- بی توجهی به اخلاق و فرهنگ در اصلاح نهادی مانند خانواده که بیش از آن که نهادی حقوقی و قانونی باشد، نهادی اخلاقی و انسانی است اوج بی تدبیری خواهد بود؛ همچنین راهبرد های فرهنگی در این موضوع باید الزام آور و قابل پیگیری باشند.

- هر اقدامی باید بر اساس یک آسیب شناسی علمی، جامع و مبتنی بر واقع نگری طراحی گردد. همچنین انجام گام به گام سند طراحی شده برای ارزیابی و رصد دقیق اثرات هر گام می تواند از آسیب های عمیق اشتباهات سهوی جلوگیری کند.

3. ازدواج:

13 میلیون جوان مجرد، حدود 150هزار مجرد بالای 50 سال (جمعیت مجرد قطعی)، افزایش سن ازدواج و بروز پدیده شوم همباشی حاصل بی توجهی و بی تدبیری های صورت گرفته در موضوع ازدواج است که اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند شاهد جامعه ناکام ایرانی خواهیم بود؛ به این معنا که بنیاد خانواده اصیل که متناسب با طبیعت انسانی است دچار زوال شده و گونه های جدید و آسیب زا از زوجیت شکل می گیرد.

سال 1384 قانون تسهیل ازدواج جوانان تدوین شد که اکنون نیازمند بازنگری و اصلاح است؛ چراکه این قانون شامل اشکالاتی از جمله عدم مشخص دقیق دستگاه های متولی، عدم تخصیص محل درآمد و ... است. همچنین از تدوین این قانون 14 سال گذشته است و قطعاً شرایط کنونی تغییراتی دارد که قانون را نیازمند به روز رسانی می کند. (اشکالات این قانون در بیانیه مشترک اتحادیه های دانشجویی در گذشته تشریح شده است).

گام اساسی بعدی نظارت مستمر بر اجراست که متاسفانه 14 سال خاک خوردن این قانون نیز به همین مرحله باز می گردد و باید اکنون مورد اهتمام جدی نمایندگان قرار بگیرد.

4. جمعیت:

اوج فاجعه موضوع جمعیت از عدد کمتر از 2 برای نرخ باروری در ایران پیداست، زمانی که نرخ رشد جمعیت ایران اگر فقط بخواهیم جمعیت کشور ثابت بماند باید بیش از 2 باشد؛ در یک کلام اگر هرچه زودتر مسئولان چاره ای نیاندیشند، در سال های نه چندان دور ایران جوان تبدیل به ایران پیر خواهد شد که هیچ نیرویی قادر به حل مسئله به شکل کامل نخواهد بود.

این فاجعه در شرایطی در حال رخ دادن است که مجلس شورای اسلامی به عنوان یک نهاد پرقدرت که می بایست دوراندیشی لازم را داشته باشد آن قدر غرق در بازی های سیاسی و غیرسیاسی شده است که به صورت مداوم زمان پرداختن به این مسئله اساسی را از دست می دهد.

راهبرد های زیر در خصوص این موضوع اساسی کارساز خواهد بود:

- الزام نهاد های فرهنگ ساز، چون صدا و سیما به آگاهی بخشی سریع، دقیق و موثر به عموم مردم و فجایع عدم توجه به این موضوع از طریق ابزار پرقدرت هنر

- بازخواست از وزیر بهداشت در خصوص عدم رایگان بودن بیمه درمان ناباروری در حالی که در عمده کشور های دنیا این درمان به صورت رایگان انجام می گردد و در شرایطی که 3/5 میلیون زوج نابارور در ایران وجود دارند

- تصویب سیاست های تشویقی موثر به افزایش تعداد فرزندان در مسائلی از جمله مسائل بیمه ای، مالیاتی، تسهیلات بانکی و ...

- جلوگیری از سیاست های ضد جمعیتی؛ همچون سیاست اخیر سهمیه بندی بنزین و تناسب آن با تعداد نفرات خانواده

- الزام دولت به احداث مراکز درمان ناباروری در کلیه استان ها

موضوعات اشاره شده بخشی از موضوعات اساسی کشور در حوزه زنان و خانواده است که در صورت عدم پیگیری آنان با بحران های عمیقی در کشور روبرو خواهیم شد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی مرد و زن، از هر حزب و جریانی می بایست توجه لازم را به این موضوع داشته باشند و اتحادیه دفتر تحکیم وحدت بر خود لازم می داند مجددا تاکید نماید که بار سنگین آسیب های آینده از جانب این حوزه بر دوش تمام مسئولین از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بیانیه دفتر تحکیم وحدت پیرامون مطالبات اساسی حوزه زنان و خانواده از مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه دفتر تحکیم وحدت پیرامون مطالبات اساسی حوزه زنان و خانواده از مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید