ترامپ: وقت آن است که کُردها به سمت مناطق نفتی بروند

به گزارش وبلاگ گفتگو، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در توئیتر گفت وقت آن است که کُردها به سمت مناطق نفتی در منطقه بروند.

ترامپ: وقت آن است که کُردها به سمت مناطق نفتی بروند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گفتگو، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امروز پنجشنبه گفت وقت آن است کُردها به سمت مناطق نفتی بروند.

ترامپ در توئیتر نوشت: میدان های نفتی که در سخنرانی دیروز من درباره ترکیه/کُردها درباره آن صحبت شد تا وقتی که ایالات متحده با یاری کُردها آنها را تصرف کند در اختیار داعش بود. هیچ گاه اجازه نخواهیم داد داعشِ دوباره جان گرفته این میادین را در اختیار بگیرد.

او در پیامی دیگر نوشت: واقعاً از صحبت با ژنرال مظلوم عبدی (فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه) لذت بردم. او کاری که ما انجام داده ایم را تحسین می نماید و من هم کاری که کُردها نموده اند را تحسین می کنم. شاید وقت آن است که کُردها عزیمت به سمت مناطق نفتی را شروع نمایند.

ترامپ در یک سخنرانی روز چهارشنبه گفته بود: کشورهای منطقه، باید پایان برای یاری به سوریه و ترکیه جهت نظارت بر مرزهایشان قبول مسئولیت نمایند. ما از کشورهای دیگر هم می خواهیم مشارکت نمایند. ما از نفت محافظت نموده ایم و بنابراین، شمار کمی از نیروهای آمریکایی در مناطقی که در آنها نفت وجود دارند باقی خواهند ماند و ما از این مناطق حراست خواهیم کرد و در آینده تصمیم می گیریم که با آن چکار کنیم.

پیش از این رسانه های آمریکا گزارش داده بودند لیندسی گراهام، نماینده جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا و یک تحلیلگر فاکس نیوز برای اینکه ترامپ را به نگاه داشتن نیروهای آمریکایی در مناطق نفت خیز سوریه مجاب نمایند با او رایزنی نموده اند.

ان بی سی نیوز سه شنبه شب به نقل از منابع مطلع گزارش داد چند روز بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تصمیم به خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه گرفت یک سناتورجمهوری خواه و چند نفر دیگر از معتمدان ترامپ دو بار به کاخ سفید رفتند تا نظر او را عوض نمایند.

جک کین، ژنرال بازنشسته آمریکایی و یکی از تحلیلگران شبکه خبری فاکس نیوز (شبکه محبوب ترامپ) ابتدا روز 8 اکتبر کوشش کرد موقعیت سوریه، ترکیه و عراق را روی نقشه به ترامپ نشان دهد. او سپس مقر میدان های نفتی در شمال سوریه که تحت کنترل آمریکا و شبه نظامیان کرد بود را به ترامپ نشان داد.

کین به ترامپ گفته اگر نظامیان آمریکایی از سوریه خارج شوند این نفت ها به دست ایران می افتد. او یکبار دیگر روز 14 اکتبر، این بار با حضور لیندسی گراهام هم یکبار دیگر همین کار را انجام داد. او به ترامپ نقشه ای نشان داده و گفت که تقریباً سه چارم میدان های نفتی سوریه در همین منطقه ای قرار گرفته است که نیروهای آمریکا در آن مستقرند.

گراهام و کین به ترامپ گفته اند که ایران آماده حرکت به سمت این میادین نفتی است و پس از خروج آمریکا حریم هوایی این منطقه را در اختیار خواهد گرفت.

کاخ سفید حدود دو هفته پیش بعد از گفت وگوی تلفنی ترامپ و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام نمود که نیروهای آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب نشینی می نمایند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه نظامیان کرد در این مناطق تفسیر نموده اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه 17 مهر از شروع عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه اطلاع داد. وی اسم رمز این عملیات را چشمه صلح مطرح نمود و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ترامپ: وقت آن است که کُردها به سمت مناطق نفتی بروند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: وقت آن است که کُردها به سمت مناطق نفتی بروند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید