تصویب طرح توسعه پایدار دریاها در مجمع سازمان ملل

به گزارش وبلاگ گفتگو، معصومه ابتکار در مراسم گرامی داشت هفته ملی دریانوردی با اشاره به اینکه دریاها علاوه بر اینکه از ذخایر ارزشمند کره زمین هستند اقلیم را نیز مدیریت می نمایند گفت: فراوری اکسیژن به عهده دریاهاست و علاوه بر جابه جایی ها و حمل و نقل، میلیون ها نفر را تغذیه می نمایند و برای فراوری دارو از آن بهره برداری می گردد همچنین منزل هزاران گونه خارق العاده آبزی نیز هست. بنابراین دریاها خدمات بسیاری به بشر ارائه می دهند.

تصویب طرح توسعه پایدار دریاها در مجمع سازمان ملل

وی با بیان اینکه دریاها هم مانند بقیه بخش های کره زمین شرایط مناسبی ندارند و حالشان خوب نیست اضافه نمود: زنگ خطر برای دریاها نیز به صدا درآمده. مناسبت هایی مثل گرامی داشت هفته ملی دریانوردی فرصتی است تا در زمینه بهره برداری از دریاها، مدیریت سواحل و دریاها، مقابله با ورود فاضلاب ها و پس آب ها به دریاها و آلایندگی ناشی از تردد داخل دریاها تجدیدنظر کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه مسائل مربوط به دریاها نگران کننده است اظهار کرد: یکی از اهداف 17 گانه توسعه پایدار که دیروز در مجمع سازمان ملل به تصویب رسید مربوط به توسعه پایدار دریاها است. در بند چهاردهم آن مشخصا به بحث دریاها اشاره شده و به حفاظت و استفاده پایدار از دریاها و منابع دریایی برای توسعه پایدار تصریح می گردد که این امر نشان دهنده اهمیت مساله است که در بین 17 اهداف مهم دنیا به مساله دریاها نیز پرداخته شده است.

وی با بیان اینکه باید یک برنامه ریزی جدی فرابخشی جامع و آینده نگر برای مدیریت دریاها صورت گیرد گفت: در برنامه ششم توسعه به این موضوع توجه شده و سازوکارهای موثر پیشبرد این امور در نظر گرفته شده است.

ابتکار اضافه نمود: باید سعی کنیم همپای دنیا در کنوانسیون های مختلف مثل کنوانسیون کویت، کنوانسیون تهران، کنوانسیون لندن و پروتکل های منطقه ای حضور موثر برای مدیریت دریاها، کاهش آسیب ها و مدیریت پایدار داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اگر دریاها آسیب ببینند فقط به لحاظ زیست محیطی نیست ادامه داد: جمعیت های ساکن در سواحل به لحاظ معیشت، سلامت و زندگی آسیب می بینند و در عرصه های گردشگری و شیلات لطماتی پیش می آید و به طور کلی آسیب های اجتماعی و مالی به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به مطالعه یونپ در خصوص میزان خدمات اقیانوس هند غربی گفت: در اقیانوس هند غربی فقط خدمات اکوسیستمی دریا سالانه بالغ بر 25 میلیارد دلار تخمین زده شده است که شامل خدمات مختلف شیلات، مرجان ها و گونه های مختلف آبزی است. اگر برای خلیج فارس نیز ارزیابی در خصوص خدمات آن صورت گیرد خدمات بسیاری برای آن تخمین زده می گردد.

وی با اشاره به اینکه دولت یازدهم گام های موثری در زمینه جمع آوری و تصفیه فاضلاب ها و مدیریت پسماندها در استان های شمال کشور داشته و برنامه هایی در دست اقدام است گفت: لازمه استفاده از دریاها برنامه ریزی جدی، حفاظت از تنوع زیستی، کاهش آلاینده ها به ویژه بحث فاضلاب ها است.

ابتکار با بیان اینکه از بحث ارزیای زیست محیطی دریاها و سواحل از برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست نیز هست اظهار کرد: در زمینه جزایر رصد، پایش و برنامه ریزی برای آنها بر مبنای نگاه حفاظتی اتفاق می افتد. همچنین پایش های مختلف ومدیریت مناطق حفاظت شده ساحلی صورت می گیرد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به منابع ارزشمند در جنوب کشور گفت: باید بتوانیم با ارتقاء سطح مدیریت و برنامه ریزی منسجم اجرای درست آن ها شرایط آنها را بهبود بخشیم.به همین منظور در همه استان ها اجرای مدیریت مناطق حفاظت شده براساس اصول مدیریت پایدار و مبانی حفاظتی را اجرا نموده ام.

ابتکار با بیان اینکه باید به 10 درصد از حفاظت از مناطق ساحلی تا سال 2020 دست یابیم گفت: بر مبنای ارزیابی های موجود از حدود چهار یا پنج درصد مناطق ساحلی حفاظت می کنیم.بنابراین باید سعی کنیم علاوه بر افزایش شاخص های کیفی بحث افزایش کمی مناطق حفاظت شده را هم در بلند مدت در برنامه خود قرار دهیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سرانجام با اشاره به همکاری های موجود میان این سازمان و سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در بحث مقابله با آلودگی های نفتی همکاری هایی با سازمان بنادر و دریانوردی داریم. لازم است بتوانیم با نظارت و جلب مشارکت بین بخشی مسائل را حل کنیم و پیش از پیش به بحث دریاها توجه داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تصویب طرح توسعه پایدار دریاها در مجمع سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب طرح توسعه پایدار دریاها در مجمع سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید