جلسه سران عراق؛ تأکید بر برطرف مطالبات معترضان و قدردانی از مرجعیت

به گزارش وبلاگ گفتگو، نخست وزیر، رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس شورای عالی قضائی عراق نشستی برگزار و تأکید کردند که ستوراتی برای ممانعت از استفاده از گلوله جنگی و اعمال خشونت علیه تظاهرات کنندگان صادر شده است.

جلسه سران عراق؛ تأکید بر برطرف مطالبات معترضان و قدردانی از مرجعیت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گفتگو، برهم صالح رئیس جمهور عراق امروز یکشنبه در کاخ السلام بغداد، میزبان عادل عبدالمهدی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رئیس مجلس و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضائی این کشور بود.

دفتر ریاست جمهوری عراق با انتشار بیانیه ای، گفت که در نشست سران عراق، تحولات سیاسی و امنیتی این کشور در سایه تظاهرات ها در استان های مختلف عراق آنالیز شد.

در این بیانیه تأکید شد، این اعتراضات مسالمت آمیز مردمی، یک جنبش اصلاح گرایانه قانونی است که راه گریزی از آن نیست و این اعتراض مردمی که جوانان عراق برای یک زندگی آبرومندانه با اراده ملی، شروع کردند، ساختارهای قانونی را رعایت نموده و منافع کشور را در نظر دارد.

شبکه خبری آفاق، ضمن نقل این بیانیه، گزارش داد که این اعتراضات در راستا بازسازی کشور و پاکسازی نهادهای آن است.

سران عراق در این نشست، ضمن رد هر گونه راه چاره امنیتی برای تظاهرات مسالمت آمیز، تأکید کردند که باید هر گونه برخورد توأم با خشونت مفرط، بازخواست شدید گردد.

این افراد با اشاره به دستورات و رهنمودهای عبدالمهدی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق مبنی بر عدم استفاده از گلوله جنگی و اعمال هر گونه خشونت، تأکید کردند، در این نشست، ربایش شماری از فعالان توسط گروههای خارج از چارچوب قانون و تعدی به معترضان آنالیز شد.

طرف های حاضر در این نشست، با اشاره به اینکه هر کس، جرمی مرتکب گردد، به دادگاه ارجاع خواهد شد، تصریح کردند، هر کس تعدی کند، دست به ربایش بزند و خارج از چارچوب قانون و قوه قضائیه بازداشت کند ، در آستان عدالت قرار خواهد گرفت.

در این نشست، با تأکید بر لزوم پایبندی به ماهیت مسالمت آمیز تظاهرات، حفظ اموال عمومی و شخصی و ممانعت از منحرف کردن راستا اعتراضات، بر احترام و تقدیس قربانیان غیر نظامی و نیروهای امنیتی تأکید شد .

سران در ادامه گفتند: این نشست به جوانان عراقی می گوید که با شما پیروز می شویم... ما کوشش مجدانه ای را شروع می کنیم تا اعتراضات شما بستری مناسب برای شروع اصلاحات بنیادینی باشد که در زمینه مبارزه با فساد، به نتایج عملی ختم گردد.

در این نشست، بر موارد ذیل نیز تأکید شد:

نخست؛ مسئولان اجرایی و قضائی عراق، با به جریان انداختن پرونده های فساد و پیگرد متهمان، فعالیت حقوقی را شروع کردند. لذا هیچ فردی در هر سِمت و موقعیتی که باشد، نخواهد توانست از چنگ عدالت فرار کند. در این پرونده ها سیاسی کاری و مدارا جایی نخواهد داشت.

دوم؛ کوشش برای تدوین قانون جدید انتخابات شروع شده است؛ به نحوی که این قانون، ضامن تحقق عدالت در رقابت های انتخاباتی باشد و به وسیله آن، نامزدهای توانمند بتوانند پیروز شوند و از انحصار حزبی نیز کاسته گردد. این قانون به جوانان یاری خواهد نمود که به مجلس راه یابند و بتوانند در سیاست کشورشان سهیم باشند.

سوم؛ تظاهرات به گروه ها و احزاب سیاسی، دولت، قوای مجریه، قضائیه و مقننه فشار وارد می نماید تا تصحیح روندها و تغییرات مثبت را بپذیرند؛ تغییراتی که به ویژه در زمینه تغییر وزرا و کاهش آثار مخرب سهمیه بندی است. تظاهرات مسالمت آمیز یکی از مهمترین ابزارهای نظارت و فشار است تا اصلاحات مورد نظر صورت گیرد.

چهارم؛ عملا مقدمات گفت وگوی ملی، برای بازبینی در سیستم حکومت و قانون اساسی بر اساس ساختارهای قانونی فراهم شده است . این نشست از عزم جوانان عراق و دستاورهای اعتراضات آنان قدردانی می نماید؛ دستاوردهایی که باعث شد نه تنها در ساختار نهادها، بلکه در سیاست ها و طرح های سازندگی، توسعه و تغییر قوانین بازبینی صورت گیرد. اراده ملی معترضان مسالمت آمیز بسیار بزرگتر از مقاصد افراد پلیدی بود که قصد داشتند به عراق آسیب بزنند.

در این نشست، از نقش مهم مرجعیت عالی دینی عراق تشکر و تأکید شد که مرجعیت، از حق اعتراض مردم حمایت و به اصلاح سفارش می نماید و بر لزوم برقراری امنیت و صلح در عراق در این شرایط بسیار حساس تأکید دارد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "جلسه سران عراق؛ تأکید بر برطرف مطالبات معترضان و قدردانی از مرجعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلسه سران عراق؛ تأکید بر برطرف مطالبات معترضان و قدردانی از مرجعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید