جهانگیری مصوبه رفع موانع جهش تولید را ابلاغ کرد

به گزارش وبلاگ گفتگو، تهران (پانا) - اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری مصوبه 27 مهر هیئت وزیران با هدف رفع موانع جهش تولید را برای اجرا به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد.

جهانگیری مصوبه رفع موانع جهش تولید را ابلاغ کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، براساس این مصوبه که با هدف یکپارچگی و انسجام نظام صدور مجوز در کشور ابلاغ شده است؛ مراجع ذیصلاح مکلف شده اند ظرف شش ماه ترتیبی فراهم کنند که کلیه مجوزهایی که پس از ابلاغ این تصویب نامه صادر، تمدید یا اصلاح می شوند بر روی درگاه ملی مجوزهای کشور ثبت و شناسه یکتای مجوز دریافت کنند.

هیئت وزیران همه مراجع صادر کننده استعلام را مکلف کرده است به درخواست های دریافت شده از طریق درگاه ملی مجوز های کشور، ظرف 15 روز کاری به صورت واضح، غیرمشروط و غیرقابل تفسیر پاسخ دهند.

براساس این مصوبه که به امضای معاون اول رئیس جمهور رسیده است، مراجع صدور مجوز می توانند در خصوص طرح های ایجاد کسب و کار که از اراضی منابع طبیعی یا ملی استفاده کرده اند در صورت عدم اجرا یا تأخیر در اجرا یا عدم پیشرفت قابل توجه مطابق با طرح توجیهی مصوب و یا تعطیلی بیش از یکسال، اراضی منابع طبیعی را به متقاضیان دیگر واگذار کند.

متن کامل مصوبه هیئت وزیران که به پیشنهاد کارگروه رفع موانع جهش تولید و به استناد اصل 138 قانون اساسی تصویب شده به شرح زیر است:

هیئت وزیران در جلسه 1399/7/27 به پیشنهاد کارگروه رفع موانع جهش تولید و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد.

1- به منظور یکپارچگی و انسجام نظام صدور مجوز در کشور، مراجع صدور مجوز مکلفند ظرف شش ماه ترتیبی فراهم کنند که کلیه مجوزهایی که پس از ابلاغ این تصویب نامه صادر، تمدید یا اصلاح می شوند، بر روی درگاه ملی مجوزهای کشور، ثبت و شناسه یکتای مجوز دریافت کنند. هر مجوزی که بعد از زمان راه اندازی این درگاه صادر شده و فاقد شناسه یکتای مجوز باشد، معتبر نیست. مراجع صدور مجوز مکلفند با اتصال الکترونیکی سامانه های صدور مجوز خود به درگاه فوق و ارایه داده های خواسته شده، این شناسه را دریافت و بر روی مجوزهای صادره ثبت کنند.

2- در اجرای ماده (9) قانون جامع حدنگار (کاداستر) کشور - مصوب 1393 - کلیه دستگاه هایی که مرجع قانونی استعلام حریم ها و زیرساخت ها می باشند، مکلفند ظرف چهارماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه، پس از تهیه لایه های اطلاعات مکانی عارضه های خود، بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ماده (9) قانون مذکور موضوع تصویب نامه شماره 73463/ت54377ه مورخ 1398/6/13، نسبت به پاسخ استعلامات مذکور به صورت الکترونیکی هوشمند و بدون نیاز به دخالت کاربر اقدام کنند. مسئولیت به روزرسانی و نگهداری لایه های اطلاعات مکانی به عهده دستگاه اجرایی مربوط است.

3- مراجع صادرکننده استعلام مرتبط با حریم ها و زیرساخت ها از جمله خطوط انتقال گاز و نفت، منابع آب و خطوط انتقال، دکل فشارقوی، میراث فرهنگی، شهر، حریم های زیست محیطی، منابع طبیعی و مراتع، صنایع دامپزشکی، امنیتی، فرودگاه ها، راه آهن، جاده و تأسیسات اتمی مکلفند به درخواست های دریافت شده از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور، ظرف پانزده روز کاری به صورت واضح، غیرمشروط و غیرقابل تفسیر پاسخ دهند. عدم پاسخ در مهلت یاد شده، به منزله موافقت با درخواست می باشد.

تبصره 1- پاسخ ثبت شده به منزله پاسخ قطعی مرجع صادرکننده استعلام می باشد و غیرقابل تغییر است.

تبصره 2- مراجع موضوع این بند موظفند تا خاتمه آبان ماه 1399، حریم های مرتبط را اعلام و در پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خود اعلام کنند.

4- مراجع صدور مجوز مکلفند در خصوص طرح های ایجاد کسب و کار که از اراضی منابع طبیعی یا ملی استفاده کرده اند، در صورت عدم اجرا، تأخیر در اجرا یا عدم پیشرفت قابل توجه مطابق توجه مطابق با طرح توجیهی مصوب و یا تعطیلی بیش از یک سال، اراضی منابع طبیعی یا ملی دارای محدودیت را تخصیص و آن را برای متقاضیان دیگر آزاد کنند. دستورالعمل اجرایی این بند ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و با همکاری وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، نفت، راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تدوین و به تصویب هیئت وزیران می رسد.

5- به منظور تسریع در شروع و توسعه کسب و کارها، تسهیل در سرمایه گذاری و شناسایی و انعکاس مقررات مخل و پیشنهاد آن به هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار جهت رفع آنها، کارگروه استانی تسهیل سرمایه گذاری و مقررات زدایی به ریاست استاندار و دبیری مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان و با حضور دستگاه های ذی ربط با برگزاری حداقل یک جلسه در ماه تشکیل می شود. دستورالعمل اجرایی این ماده ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین و به تصویب هیئت وزیران می رسد.

6- معاونت حقوقی رییس جمهور مکلف است با همکاری فنی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاری تخصصی دستگاه های ذی ربط به تشخیص معاونت یاد شده ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه نسبت به ایجاد درگاه اختصاصی قوانین و مقررات مربوط به کسب و کار در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید. دستگاه های اجرایی مکلفند مقررات موضوع این تصویب نامه را با هماهنگی و نظارت معاونت حقوقی رییس جمهور در درگاه یاد شده درج کنند و پیشنهادهای مربوط به لوایح و مقررات مرتبط با کسب و کار را در قالب طراحی شده توسط معاوت مذکور (از جمله شامل اسناد پشتیبان، قوانین و مقررات مرتبط و آثار مصوبه جدید بر آنها) به مراجع وضع مربوط ارایه کنند و نسخه ای از آن را جهت اطلاع عمومی، در درگاه یاد شده درج کنند.

7- مصوبات هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در صورت نیاز به تصمیم گیری هیئت وزیران، ظرف یک ماه پس از تصویب در هیئت مذکور، مستقیماً در هیئت وزیران بررسی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "جهانگیری مصوبه رفع موانع جهش تولید را ابلاغ کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری مصوبه رفع موانع جهش تولید را ابلاغ کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید