عضو فراکسیون سائرون: هنوز توافقی برای تشکیل کابینه الکاظمی حاصل نشده است

به گزارش وبلاگ گفتگو، یکی از نمایندگان عضو فراکسیون سائرون هرگونه توافق بر سر تشکیل کابینه جدید عراق را رد کرد و گفت که دلیل تعویق جلسه رأی اعتماد، عدم تکمیل اسامی وزرای پیشنهادی است.

عضو فراکسیون سائرون: هنوز توافقی برای تشکیل کابینه الکاظمی حاصل نشده است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گفتگو، فراکسیون سائرون در مجلس عراق هرگونه توافق بر سر تشکیل کابینه را رد کرد و گفت که تا به این لحظه در این خصوص بین احزاب توافقی صورت نگرفته است.

غایب العُمیری، نماینده عضو این فراکسیون امروز شنبه به خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت که گفت وگوها و نشست ها بین فراکسیون های سیاسی احزاب و نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه همچنان ادامه دارد و هنوز به توافقی در خصوص تشکیل کابینه نرسیده اند.

نماینده عضو ائتلاف سائرون که رهبری آن برعهده مقتدی الصدر، رهبر جریان الصدر عراق است، در ادامه گفت که برخی از احزاب و فراکسیون ها می خواهند در وزارتخانه ها یا کابینه دولت نماینده ای داشته باشند و حق انتخاباتی خود را به دست بیاورند.

این نماینده مجلس عراق گفت که برخی از فراکسیون ها به اسامی وزرای پیشنهادی اعتراض هایی دارند و علت اینکه برگزاری جلسه رأی اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف به تعویق افتاده به این دلیل است که او هنوز کابینه خود را تکمیل نکرده است و رسماً اسامی وزرا را به مجلس نفرستاده است.

مصطفی الکاظمی، رئیس فعلی اطلاعات عراق 21 فروردین بعد از آنکه دو نامزد سلف نخست وزیری (محمد توفیق علّاوی و عدنان الزُرفی) پیروز به کسب موافقت احزاب سیاسی برای تشکیل کابینه نشدند، از سوی رئیس جمهور عراق مأمور به تشکیل کابینه شد. او باید تا 21 اردیبهشت کابینه پیشنهادی خود را به مجلس ارائه کرده و از قانونگذاران عراقی رأی اعتماد بگیرد.

یکی از موانع تشکیل کابینه جدید در عراق، رقابت احزاب سیاسی این کشور بر سر تقسیم وزراتخانه ها بین خود و به اصطلاح سهم خواهی است. در همین ارتباط، روزنامه عراقی الصباح امروز به نقل از منابع مجلسی نوشت که اسامی برخی وزرای پیشنهادی الکاظمی با مخالفت برخی فراکسیون های شیعه روبرو شد و آن ها 48 ساعت به الکاظمی مهلت دادند تا به اعتراضات آن ها پاسخ دهد (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "عضو فراکسیون سائرون: هنوز توافقی برای تشکیل کابینه الکاظمی حاصل نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو فراکسیون سائرون: هنوز توافقی برای تشکیل کابینه الکاظمی حاصل نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید