فرود کپسول فضایی ژاپن بر روی زمین

به گزارش وبلاگ گفتگو، یک فضاپیمای ژاپنی پس از مأموریتی شش ساله، نمونه یک سیارک را با خود به زمین آورد. این دومین بار در تاریخ است که مواد یک سیارک به کره زمین آورده می شود. محققان با مطالعه محموله ارزشمند این فضاپیما اطلاعات زیادی در مورد گذشته منظومه شمسی و نحوه شکل گیری آن کسب می کنند.

فرود کپسول فضایی ژاپن بر روی زمین

به گزارش وبلاگ گفتگو به نقل از دیجیاتو، فضاپیمای هایابوسا 2 (Hayabusa2) متعلق به کشور ژاپن سال 2014 به فضا پرتاب شد و پس از سفری 4 ساله به سیارکی به نام Ryugu رسید. این فضاپیما به مدت یک سال و نیم از سطح این سیارک نقشه برداری کرد و پس از نمونه برداری از آن راهی زمین شد و حالا به مقصد رسیده است.

آوردن نمونه سیارک ها به زمین اهمیت بالایی دارد و محققان می توانند با مطالعه آنها در مورد گذشته منظومه شمسی و نحوه شکل گیری سیارات آن اطلاعات زیادی کسب کنند. سیارک ها از زمان پیدایش سامانه خورشیدی وجود داشته اند و محققان معتقدند در طول 4.6 میلیارد سال گذشته تغییر زیادی نکرده اند.

محموله هایابوسا2 در صحرایی در جنوب استرالیا فرود آمد و به ژاپن انتقال داده شد. آژانس کاوش های هوافضای ژاپن (JAXA) امیدوار است این فضاپیما حدود 100 میلی گرم از مواد سیارک Ryugu را با خود به زمین آورده باشد، البته مقدار دقیق تا باز شدن کپسول معین نخواهد شد.

هایابوسا2 از تکنیک خلاقانه ای برای نمونه برداری از Ryugu استفاده کرد. این فضاپیما اسفند 97 با شلیک و ایجاد دهانه ای در سطح سیارک مواد معدنی آن را در فضا پخش کرد و نمونه هایی از آنها را به کمک بازوی خود جمع آوری کرد. این فضاپیما با وجود چالش ها و خطرات فنی متعدد پیروز شد مرداد ماه 98 برای دومین بار از زیر سطح Ryugu نمونه برداری کند.

کپسول هایابوسا2 حین عبور از جو زمین منظره ای زیبا خلق کرد

هایابوسا2 پس از جمع آوری مقدار کافی از مواد سیارک Ryugu، آبان ماه سال 98 راهی زمین شد. این فضاپیما حدود یک سال در سفر بود و پس از نزدیک شدن به زمین کپسول حاوی نمونه سیارک را آزاد کرد. این کپسول با سرعت تقریبی 12 کیلومتر بر ثانیه از جو زمین عبور کرد و پس از باز کردن چتر در منطقه ای حفاظت شده در جنوب استرالیا فرود آمد و به سرعت بازیابی شد.

هایابوسا2 دومین مأموریت ژاپن برای نمونه برداری از سیارک به شمار می رود. مأموریت اول این کشور به نام هایابوسا سال 2010 با پیروزیت انجام شد، ولی این فضاپیما توانست مقدار بسیار کمی از مواد سیارک را با خود به زمین بیاورد.

هایابوسا2 مأموریت اصلی خود را به خاتمه رساند، ولی هنوز بازنشسته نشده است. این فضاپیما همچنان در فضا می ماند و سفر 11 ساله به سیارک دیگری به نام 1998 KY26 را آغاز کرده تا با مطالعه آن اطلاعات بیشتری از این سنگ های سرگردان در فضا به محققان بدهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "فرود کپسول فضایی ژاپن بر روی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرود کپسول فضایی ژاپن بر روی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید