فرونشست زمین در خوانسار رخ نمی دهد

به گزارش وبلاگ گفتگو، خبرنگاران/اصفهان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوانسار گفت: فرونشست بیشتر در مناطقی رخ می دهد که آبرُفت بسیار قطور باشد و سفره آب زیرزمینی را تخلیه کند که به دلیل بالا بودن سنگ بستر در خوانسار، موردی از فرونشست زمین نداشته ایم.

فرونشست زمین در خوانسار رخ نمی دهد

محمدرضا مجیدی در گفت وگو با وبلاگ گفتگو در مورد کمبود آب در 2 سال گذشته و پیامدهای آن برای کشاورزی شهرستان خوانسار، اظهار کرد: بعضی از آفت ها با خشکسالی طغیان می نمایند به این معنا که یکی از عوامل غیرمستقیم خشکسالی طغیان آفت است. آفات نباتی در بعضی مراحل احتیاج به خشکی و ضعیف شدن گیاه دارند تا بتوانند غلبه پیدا نمایند. از جمله آفتی که در منطقه خوانسار در اثر خشکسالی شرایطش از آفات درجه 2و 3 به درجه یک تبدیل شد آفت کرم خراط گردو بود.

وی در همین خصوص اضافه کرد: آفت کرم خراط گردو، علاوه بر گردو به درختان هسته دار و دانه دار دیگر نیز حمله می نماید، اما بیشتر روی گردو متمرکز است. پروانه این کرم روی سرشاخه ها تخم گذاری می نماید و سبب خشکی سرشاخه ها و تخریب چوب ارزشمند گردو می گردد. این کرم، هم محصول گردو را کاهش می دهد و هم سبب خسارت به چوب می گردد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوانسار، گفت: آفت کرم خراط گردو که طغیان نموده بود مهار شد و سال گذشته 120 هکتار زمین زراعی را از این آفت پاک کردیم و سال جاری هم در سه فاز شرایط قرمز، زرد و سبز اوضاع را آنالیز می کنیم. شرایط قرمز خطرناک، زرد قابل مبارزه و سبز نرمال است. شرایط سبز به این معنا است که تعداد آفتی که در سطح وجود داشته قابل قبول بوده و شرایط عادی است.

سنگ بستر در خوانسار بالا است

مجیدی توضیح داد: از طرف دیگر بحث حفظ اشجار را نیز در دستور کار داشتیم. در اثر خشکسالی با توجه به اینکه سفره های آب زیرزمینی ما سفره های قوی نیستند و سنگ بستر بالا است به بارندگی سالانه احتیاج داریم. ممکن است در بعضی مناطق سفره های آب غنی داشته باشند، اما متأسفانه شهرستان خوانسار دارای سنگ بستر بالایی است و یک شیب عرضی به سمت رودخانه و یک شیب طولی به سمت گلپایگان داریم. بنابراین وقتی بارندگی کاهش یابد به دلیل سفره شیب داری که داریم به مرور این آب از دسترسمان خارج می گردد.

وی ادامه داد: خوشبختانه سدی بالا دست خوانسار ساختند که یک سد مخزنی با ظرفیت 6 میلیون مترمکعب آب است که این سد در سه سال اخیر یاری زیادی به کشاورزان برای تأمین آب زمین های زراعی کرد. در مجموع به دلیل بالا بودن سنگ بستر، امکان حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق وجود ندارد. قنوات و چشمه قنوات حدود 80 درصد منابع آبی خوانسار را تأمین می نمایند و با توجه به اینکه اطراف قنوات چاه نیست دارای قنوات پویایی هستیم و قنواتی نداشته ایم که به طور صد درصد خشک گردد.

متوسط بارندگی خوانسار 350 میلی متر است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوانسار، گفت: در خوانسار حدود 230 رشته قنات و 480 دهنه چشمه و چشمه قنات و 110 چاه نیمه عمیق داریم که آب شهرستان را تأمین می نمایند. متوسط بارندگی خوانسار حدود 350 میلی متر در سال است که در سال های پربارش به نزدیکِ 600 میلی متر هم می رسد. سال گذشته نیز متوسط بارندگی در شهرستان 570 میلی متر بود.

مجیدی اضافه کرد: شرایطی داریم که با توجه به شیب دار بودن سفره زیرزمینی احتیاج به بارش سالانه داریم، اگر بارش سالانه خوبی نداشته باشیم دچار کم آبی می شویم. سدی که هم اکنون در بالادست شهرستان وجود دارد دو کار را انجام می دهد، یکی در مواقع خشکسالی می توانیم از آن بهره برداری کنیم و دوم اینکه در تغذیه سفرهای زیرزمینی اثر دارد.

خشکسالی در غلات دیم اثر مستقیم دارد

وی اظهار کرد: خشکسالی اخیر در بیشتر محصولات تأثیر منفی داشته است، اما با توجه به اینکه خوانسار یک باغ شهر است در محصولات باغی این خشکسالی بیشتر نمود داشته است. خشکسالی در غلات دیم اثر مستقیم دارد، اما در غلات آبی با توجه به محاسباتی که کشاورزان می نمایند با توجه به آبی که دارند غلات آبی می کارند. محصولاتی مانند گندم و جو تا 15 تیر از آب می افتند، بنابراین خشکسالی در محصولات زراعی اثرات کمتری دارد، اما در محصولات باغی تأثیر زیادی می گذارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوانسار، اضافه کرد: عمر بعضی از درختان گردوی خوانسار به 300 سال هم می رسد، به همین دلیل حس احساس وظیفه نسبت به محصولات زراعی بیشتر می گردد. پس اگر آبرسانی درستی به این درختان نگردد ممکن است یک درخت گردوی 300 ساله خشک گردد که جبران ناپذیر است.

خسارت 12 میلیاردی به کشاورزی خوانسار

مجیدی توضیح داد: خسارتی که در سال گذشته بر اثر خشکسالی و سرمازدگی به محصولات کشاورزی وارد شد 12 میلیارد تومان بود.

وی گفت: سال جاری حدود 8 هزار تن آلو در خوانسار فراوری شد که از این مقدار حدود 2 هزار تن آلوی خشک برداشت کردیم. همچنین میزان فراوری سالیانه محصولات باغی خوانسار که شامل گردو، انگور، بادام، آلو و ... می گردد، 12 هزار و 800 تن است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوانسار، اظهار داشت: متأسفانه اعتبارات قنوات کافی نیست و حیات خوانسار به قنوات بستگی دارد. بنابراین باید اعتبارات پایداری را برای قنوات داشته باشیم تا به کشاورزان یاری کند که قنوات زنده و پویایی داشته باشند. بیشتر قنوات خوانسار از نیم لیتر در ثانیه تا 100 لیتر در ثانیه آب می دهند.

فرونشست زمین در خوانسار رخ نمی دهد

مجیدی با بیان اینکه فرونشست زمین را در خوانسار نداریم، گفت: فرونشست بیشتر در مناطقی رخ می دهد که آبرُفت بسیار قطور باشد و سفره آب زیرزمینی را تخلیه کند که به دلیل بالا بودن سنگ بستر در این شهرستان موردی از فرونشست زمین را نداشته ایم. قُطر آبرفت در خوانسار بسیار کم است و بعد از 20 متر خاک به سنگ برخورد می کنیم که طبق نظر زمین شناسان حفاری در سنگ، کار علمی ای نیست.

وی ادامه داد: با کنترل هایی که انجام دادیم دچار بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان نشدیم و در سال هایی که این بیماری وجود داشت ایستگاه های قرنطینه را راه اندازی کردیم و هنگام صدور پروانه های مرغداری رعایت فاصله و بهداشت را مدنظر قرار دادیم و سخت گیرانه به این موضوع پرداختیم. با توجه به این موارد و کوهستانی بودن منطقه، انتقال بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان از مناطق دیگر را نداشتیم.

احیای کشاورزی خُرده مالک، اشتغال پایدار را سبب می گردد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوانسار، اظهار داشت: احیای کشاورزی خُرده مالک سبب اشتغال پایدار می گردد و با تقویت این نوع از کشاورزی می توانیم جمعیت را در داخل شهرستان حفظ کنیم، جلوی تغییر کاربری اراضی کشاورزی را بگیریم و اجازه ندهیم که باغات تبدیل به ویلا و ساخت و سازهای مدرن شوند. اشتغال پایدار در این شهرستان ها وابسته به کشاورزی است، اگر کشاورزی را در مناطقی مانند خوانسار حفظ کنیم، آلودگی در مناطق شهری بزرگ کاهش می یابد. ریه های زمین همین باغات و اراضی کشاورزی هستند.

مجیدی گفت: اگر دقت کنیم می بینیم که شهرهای بزرگ در مکان هایی ساخته شده اند که زمین های حاصلخیز داشته اند. اگر ما هم بخواهیم همین رویه را در پیش بگیریم و با احتیاط بیشتری عمل نکنیم دیگر زمین کشاورزی باقی نخواهد ماند. با توجه به مهاجرت معکوسی که به وجود آمده تغییر اراضی کشاورزی مشکل عصر حاضر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فرونشست زمین در خوانسار رخ نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرونشست زمین در خوانسار رخ نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید