لاریجانی به رسانه لبنانی: مخفیانه وارد عراق و سوریه نشده ایم

به گزارش وبلاگ گفتگو، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در تبادل نظر با یک رسانه لبنانی گفت ورود ایران به سوریه و عراق به درخواست رسمی این کشور ها بوده و مخفیانه صورت نگرفته است.

لاریجانی به رسانه لبنانی: مخفیانه وارد عراق و سوریه نشده ایم

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گفتگو، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران یکشنبه شب هفته جاری وارد لبنان شد و در سفر دو روزه خود با مقامات مختلف این کشور ملاقات کرد.

در همین ارتباط، وی به وبگاه لبنان 24 گفت: تن ها طرفی که واقعا می تواند مسائل کنونی لبنان را حل نماید خود ملت لبنان و نه هیچ طرف دیگری است. این ملت زمانی که تصمیم بگیرد، مصمم گردد و پایدار روی پای خود بایستند می تواند به ساحل آرامش برسد، اما اگر تصمیم به تکیه بر یاری های سعودی و امارات بگیرد باید بداند که ممکن است وعده های این کشور ها از حد سخن بالاتر نرود.

لاریجانی در ادامه خاطرنشان کرد، دوستان لبنان می توانند این کشور را در جهتش حمایت نمایند به عنوان مثال بیروت می تواند از تجربه و امکانات فنی و مهندسی ایران در زمینه نیروگاه های برق بهره بگیرد. همچنین با توجه به اینکه ایران در زمینه فراوری دارو به خودکفایی 95 درصدی رسیده لبنان می توند از توانایی ایران در این زمینه استفاده کند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران از حمایت حزب الله خجالت نمی کشد و ابدا این موضوع را پنهان نمی کند، اما اموری مانند ساخت نیروگاه فراوری برق، واردات کالای صنعتی، زراعی، معدنی و دیگر امور به دولت لبنان مربوط می گردد و این موضوع نیازمند هماهنگی، ارتباط و همکاری رسمی است و ما کسی را ملزم به این کار نمی کنیم.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره بعضی ابراز نگرانی ها از نفوذ ایران در لبنان و منطقه گفت: ایران دنبال هیچ نفوذی نیست هرچند ممکن است بعضی از این واقعیت شگفت زده شوند. بعضی قدرت ها در دنیا وجود دارند که در راستای خلق پدیده تروریسم کار می نمایند یکبار گروهی تروریستی و افراطی را در افغانستان (القاعده) به وجود می آورند و یکبار دیگر گروه تکفیری دیگری را در عراق (داعش) ایجاد می نمایند.

وی ادامه داد: ایران مخفیانه وارد سوریه یا عراق نشده بلکه به درخواست دولت های بغداد و دمشق و برای یاری به آن ها رفته و یاری هایی نموده است. حزب الله نیز برای حمایت از سوریه رفته است؛ ما و دولت های این کشور ها در برطرف معضل تروریسم پیروز شده ایم. ایران اقدام به ایجاد پایگاه های نظامی در سوریه ننموده تا جهت را برای نفوذ در این مشور هموار کند؛ تسلط بر نقش حاکمیتی یک کشور مستقل در اصول و مفاهیم فکری ما نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در سرانجام سفر خود در کنفرانس مطبوعاتی در لبنان بار دیگر آمادگی ایران برای همکاری با لبنان در زمینه های مختلف را خاطرنشان کرد و حزب الله را پشتیبان ملت لبنان خواند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "لاریجانی به رسانه لبنانی: مخفیانه وارد عراق و سوریه نشده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاریجانی به رسانه لبنانی: مخفیانه وارد عراق و سوریه نشده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید