لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه ذرات بنیادی

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، دکتر مسعود برومند با اشاره به اهمیت علم فیزیک اضافه کرد: در جهان به دلیل اهمیت تحقیقاتی که در این حوزه صورت می گیرد پروژه های مشترک بین المللی بسیاری طراحی شده است که یکی از مهم ترین و قدیمی ترین پروژه ها، سرن (SERN) است.

لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه ذرات بنیادی

وی با بیان اینکه در گذشته نیز کشور ایران در توسعه پروژه سرن مشارکت داشته و تجهیزاتی را ساخته و ارائه نموده است، اضافه کرد: هم اکنون به جایی رسیده ایم که برای توسعه فعالیت ها نیازمند برنامه ریزی دقیق تر و مشارکت و همفکری هستیم؛ ضروری است این همفکری و هم اندیشی را دانشمندان فیزیک کشورمان انجام دهند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تأکید بر لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه علوم فیزیک ذرات بنیادی، گفت: نکته بسیار مهمی که در این حوزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است موضوع فیزیک است، اما آنچه که در این تحقیقات صورت می گیرد با بقیه حوزه های علوم، ارتباط تنگاتنگی دارد.

برومند، شیمی را به عنوان یکی از پایه های اساسی علم و مرتبط با تحقیقات در حوزه علوم فیزیک ذرات بنیادی دانست و بیان نمود: بسیار مهم است که تحقیقات در این حوزه بتواند ارتباط خود را با حوزه های کاربردی تر برقرار کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید نمود: پژوهش های کاربردی در پیشبرد فناوری های صلح آمیز هسته ای مؤثر است و هم اکنون در مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این امر، به خوبی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان رشد انتشارات علمی کشورمان در جهان در زمره نخستین کشورهاست، بیان نمود: بخش قابل توجهی از حدود 54 هزار انتشار نمایه شده بین المللی در سال گذشته، به فیزیک و دیگر علوم پایه اختصاص دارد.

برومند بر بهره گیری از ظرفیت های گسترده کشور در این رشته پر اهمیت، تاکید نمود و اضافه کرد: با ایجاد ارتباطات بین المللی که از گذشته شروع شده و نتایج حاصل از چنین نشست هایی، مشارکت مان در پروژه های بین المللی نسبت به گذشته بیشتر خواهد شد و طبیعتاً می تواند دستاوردهای بهتری برای کشور فراهم کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه ذرات بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم حمایت از تحقیقات در زمینه ذرات بنیادی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید