همه چیز در باره مینی سریال چرنوبیل

به گزارش وبلاگ گفتگو، چرنوبیل (Chernobyl) یک مینی سریال تلویزیونی پنج قسمتی بریتانیایی-آمریکایی در ژانر درام تاریخی است. این سریال در سایت مرجع imdb طبق رای کاربران و بینندگان؛ برترین سریال تلویزیونی تاریخ با امتیاز 9.6 است.

همه چیز در باره مینی سریال چرنوبیل

سریال چرنوبیل حادثه ای را که روز 26 آوریل 1986 رخ داد تصویر می نماید و از انفجار وسیع قدرت هسته ای در اوکراین که موجب شد تا مواد رادیواکتیو در همه بلاروس، روسیه و اوکراین منتشر گردد و حتی تا دامنه های اسکاندیناوی و غرب اروپا را دربرگیرد، نشان می دهد.

نویسنده و خالق مجموعه کریگ مازن و کارگردان آن یوهان رنک است. چرنوبیل فراوری مشترک شبکهٔ کابلی آمریکایی اچ بی او و شبکهٔ تلویزیونی بریتانیایی اسکای است؛ این مجموعه در 6 مه 2019 در ایالات متحده و در 7 مه 2019 در بریتانیا به نمایش درآمد و در 3 ژوئن 2019 به انتها رسید. این سریال فاجعهٔ هسته ای چرنوبیل که در آوریل 1986 در جمهوری شوروی سوسیالیستی اوکراین و کوشش های پاک سازی بی سابقه ای که به دنبال آن رخ داد را به تصویر می کشد.

چرنوبیل در 71امین دوره مراسم جوایز امی پیروز به دریافت 10 جایزه در بخش های مختلف از جمله بهترین مینی سریال، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه شده است.

  • داستان

چرنوبیل، ماجرای واقعی یکی از فجایع انسانی در تاریخ است و داستان شجاعت زنان و مردانی را روایت می نماید که خود را قربانی کردند تا اروپا را از فاجعه نجات دهند. این سریال کوتاه بر روی فاجعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل که در آوریل 1986 در اوکراین (شوروی) رخ داد متمرکز است و آشکار می سازد که چرا و چگونه این حادثه رخ داد و به پنهانکاری شوروی اشاره می نماید.

سوتلانا الکسیویچ، نویسندهٔ بلاروسی برندهٔ جایزه نوبل برای کتاب صداهایی از چرنوبیل گفت: این سریال کوتاه براساس خاطرات مردم محلی پریپیات ساخته شده است.

این سریال به آنالیز بعضی از روایات ناشناخته یا کمتر مورد توجه نهاده شدهٔ این فاجعه می پردازد. از جمله کوشش های الکسی آناننکو، والری بیسپالوف و بوریس بارانوف که در قسمت های 2 و 3 به آنان می پردازد. سه مرد که داوطلب می شوند به منظور قطع آب، که آن آب می توانست وارد هسته گردد و انفجار دیگری را رقم زند، وارد زیرزمین نیروگاه شوند. این کار برای جلوگیری از انفجار حرارتی باید انجام می گرفت. گزارش های رسمی بعدها به این نتیجه رسیدند که اگر این کار انجام نمی شد، انفجار حرارتی قطعاً اتفاق می افتاد و می توانست صدها کیلومتر مربع از فضای غیر مسکونی و مسکونی را در بربگیرد و آلوده کند. در انتها قسمت 5 ذکر شد که برخلاف تصور عموم و بعضی رسانه ها، هر سه داوطلب از هرگونه تأثیر منفی مواد رادیو اکتیویته جان سالم به در برده و زنده ماندند.

  • بازیگران اصلی

جرد هریس در نقش پروفسور والری لگاسف : مدیر مؤسسه انرژی اتمی کورچاتوف و بخشی از تیم مدیریت فاجعه چرنوبیل.

استلان اسکارشگورد در نقش بوریس شربینا : معاون رئیس شورای وزیران و رئیس دفتر سوخت و انرژی. او توسط کرملین جهت رهبری کمیسیون دولتی فاجعه چرنوبیل پس از وقوع این حادثه منصوب شد.

امیلی واتسون در نقش یولانا خومیوک : یک دانشمند از مؤسسه انرژی هسته ای آموزشگاه علوم از اس اس آر بلاروس، که عضو تیم تحقیق در خصوص فاجعه چرنوبیل می گردد. (یک شخصیت خیالی)

آدام ناگایتیس در نقش واسیلی ایگناتنکو: آتش نشان 25 ساله اهل پریپیات.

جسی باکلی در نقش لیودمیلا ایگناتنکو :همسر وسیلی ایگناتنکو.

دیوید دنسیک در نقش میخائیل گورباچف: دبیرکل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی

پاول ریتر در نقش آناتولی دیاتلوف :معاون ارشد نیروگاه هسته ای چرنوبیل.

سَـم تراوتن در نقش الکساندر اکیموف : سرپرست شیفت شب.

رابرت امس در نقش لئونید تاپتانوف : مهندس ارشد مدیریت رآکتور.

آدریان رالینز در نقش نیکولای فومین : مهندس ارشد نیروگاه هسته ای چرنوبیل.

کان اونیل در نقش ویکتور بریخانوف : مدیر نیروگاه هسته ای چرنوبیل

بری کیوگن در نقش پاول گریموف :یک غیرنظامی که به عنوان مدیریت پاک کنندگان [فعالیت می نماید.

رالف اینسون در نقش سرلشکر نیکولای تاراکانف :فرماندهٔ پاک کنندگان فاجعه.

مارک لویس جونز در نقش سرهنگ دوم ولادیمیر پیکالوف : فرمانده نیروهای شیمیایی شوروی.

الکس فرنس در نقش آندری گلوخوف : رئیس خدمهٔ معدنچیان.

اَلن ویلیامز در نقش ویکتور چارکوف : معاون رئیس کاگ ب، یک شخصیت خیالی.

فارس فارس در نقش باچو : سرباز روسی

مایکل مک الاتون در نقش آندری استپاشین : دادستان دادگاه دیاتلوف، بریخانوف و فومین

عکس نمادین فاجعه چرنوبیل

  • دقت تاریخی

کلر کورکهیل، محقق مدیریت دفع زباله هسته ای در دانشگاه شفیلد، پروژه های مشترکی با مردم اوکراین و ژاپن برای یاری به پاک سازی چرنوبیل و فوکوشیما انجام داده است. او در مصاحبه با یاهو موویز بریتانیا گفت: اچ بی او به طرز فوق العاده ای در بیان ایفای نقش راکتورهای هسته ای به مردم عمل نموده، و شرح مهندسی هسته ای به مردم در یک سریال درام اصلاً آسان نیست ولی اچ بی او به طرز شگفت انگیزی از پس آن برآمده. من می خواستم در توییتر همه چیز را در خصوص فاجعه شرح دهم زیرا سیاست مداران همه چیز را در این مدت شرح نداده بودند و من می خواستم اطلاعات مبهم را از میان بردارم تا مردم بدانند چه اتفاقی واقعاً در حال رخ دادن است. اما نیازی نبود زیرا اچ بی او با این سریال کوششِ خیلی خوبی برای شرح دادن علومِ هسته ای و چگونگی وقوع فاجعه به مردم و حفظ داستان واقعی انجام داد. اولین قسمت از این مجموعه با یک انفجار به معنای واقعی کلمه آغاز شد، دقیقاً همانند واقعیت، که در آن شب سرنوشت ساز در مرکز شهر رخ داد. آتش نشانان محلی به سرعت به صحنه می روند، اما واضح است که آن ها برای آنچه که با آن روبرو هستند آمادگی لازم را ندارند. بسیاری از اولین کسانی که نزدیک به تشعشعات رادیواکتیو بودند ساعاتی پس از حادثه جان خود را از دست دادند. بعضی از چیزهایی که من درباره شان مطمئن نبودم، در قسمت اول کاملاً آشکار و دقیق بودند، مثلاً زمانی که یکی از آتش نشانان یک قطعه گرافیت را برداشت و آن قطعه فوراً دست او را سوزاند، حقیقتاً من فکر نمی کردم که سوختگی به همین سرعت رخ دهد، فکر می کردم سوختگی ها در عرض چند ساعت یا چند روز ظاهر خواهند شد. ساخت و پروسه امواج تابشی رادیو اکتیو وحشتناک بود و در واقع، احتمالاً خیلی بدتر از آن چیزی بود که خواندم. اما احساس می کنم عوامل سریال، تا حد زیادی از آن را به مردم نشان ندادند. من چیزهای زیادی در خصوص چرنوبیل و فاجعه اش می دانستم چرا که من قبل از پخش سریال از آنجا دیدن نموده بودم و در کوشش برای فهمیدن اینکه چطور باید یک انفجار را مهار کنم، با مؤسسه علمی اوکراین، کار می کردم، اما چیزی در خصوص هزینه های انسانی و استفاده از نیروی انسانی نمی دانستم، این چیزی بود که از این سریال آموختم.

نظر منتقدان

راتن تومیتوز گزارش کرد که 95٪ منتقدان نظر مثبتی دربارهٔ سریال داشته اند که این درصد از روی 56 نقد بدست آمده و در مجموع امتیاز 8.84 از 10 را نصیب سریال می نماید. در سایت متاکریتیک نیز با احتساب 26 نقد، امتیازِ 83 از 100 را به خود اختصاص داده که به معنای تحسین جهانی است. همچنین در مجله و وبسایت فرانسوی آلوسینه، این سریال با دریافت امتیاز از 13 منتقد، به امتیازِ 4.1 از 5 دست یافت و همچنین در بخش بهترین سریال ها، در رتبه اول نهاده شد.

واشینگتن پست و بی بی سی: گفته اند که این مجموعه با تمرکز بر روی قدرت اطلاعات و اینکه رهبران نامآغاز می توانند به طور عمد یا غیرعمد اشتباهات را فراتر از درک خود مرتکب شوند و جامعه را با دروغ های خود به سمت نابودی بکشانند و چرنوبیل به خوبی از عهدهٔ این مهم برآمده است.

هنک استوور از واشینگتن پست از آن به خاطر نشان دادن چه اتفاقی رخ می دهد که دروغ گفتن به مردم به همین راحتی مورد استفاده قرار می گیرد تمجید کرد.

مری سایال، چرنوبیل را به عنوان نمایش هوشمندانه ای از هزینه ها و بهای انسانیِ سانسورها و دروغ های دولتی ستایش می نماید و دوست دارد چنین افشای مشابهی را برای فاجعه بوپال ببیند.

بن تراورس از ایندی وایر نوشت: چرنوبیل برای همه نیست. با شدت افنجارش، هوای ثابت کشنده اش، می تواند برای تجدید حیات دوباره این فاجعه غیرقابل تصور، ناراحت کننده باشد. اما مازن و یوهان رنک یک کار با ابهت انجام می دهند که مردم را به این داستان پر از وحشت دعوت می نماید. هر لحظه تهوع، هر لحظه وحشت، چه گوشت فاسد شده باشد و چه تصمیمی برای دلایل اشتباه گرفته گردد، یک هدف دارد و به بیننده عاقبت دروغ را نشان می دهد. سریال چرنوبیل یک برنامه تلویزیونی نفس گیر از این فاجعه است که در چندین سطح مورد تحسین قرار خواهد گرفت.

نورین رجا از ونیتی فایر گفت: با چرنوبیل که در قلب بزرگ ترین فاجعه هسته ای قرن بیستم غرق شد، اچ بی او یک مینی سریال بسیار دقیق و کنترل شده را ارائه داد.

آیشاتو لورن از برین دمیج: تماشای این مجموعه بسیار سخت است، غم انگیز و ملال آور است، اما لازم است. همه باید آن را ببینند. زیرا یک بخش بسیار مهم در تاریخ بشریت را این سریال به نمایش کشیده است.

  • نظر بینندگان

در راتن تومیتوز امتیاز بینندگان این سریال 4.8 از 5 است.

در بخش مردمیِ سایت فرانسوی آلوسینه نیز امتیاز 4.7 از 5 را دریافت کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که پخش مینی سریال اچ بی او موجب رشد آمار گردشگری و بازدید از چرنوبیل شده است. طبق اعلام دفتر خدمات مسافرتی سولوایست چرنوبیل حضور گردشگران در منطقه از می 2019 نسبت به همین ماه در سال گذشته تا 30 درصد افزایش یافته است. سرگی ایوانچوک مدیر شرکت به رویترز می گوید ثبت نام برای ماه های جون، ژوئیه و اوت نیز به دنبال پخش سریال تا 40 درصد رشد داشته است. دفتر چرنوبیل تور نیز رشد مشابهی را گزارش می دهد.

منابع

2019-05-31/ The real Chernobyl | HBOs hit miniseries is ending, and heres how its characters compare to their real-life counterparts. meduza.io

Stephen McGinty: Lead coffins and a nations thanks for the Chernobyl suicide squad. www.scotsman.com. Retrieved/ 2019-06-12

Chernobyl: How historically accurate is the hit HBO miniseries? /2019-06-08

www.imdb.com/title/tt7366338

www.hamshahrionline.ir/news/442961

منبع: همشهری آنلاین

به "همه چیز در باره مینی سریال چرنوبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در باره مینی سریال چرنوبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید