پیش بینی آسیب کلیوی در بیماران کرونایی

به گزارش وبلاگ گفتگو، نتایج این پژوهش نشان می دهد که بیش از یک سوم بیماران مبتلا به کووید-19، به دیالیز احتیاج پیدا می نمایند و در معرض خطر مرگ قرار می گیرند.

پیش بینی آسیب کلیوی در بیماران کرونایی

پژوهشگران آمریکایی در آنالیز خود، روش جدیدی را برای پیش بینی آسیب کلیه در بیماران مبتلا به کووید-19 ارائه داده اند. آنالیز پژوهشگران دانشگاه میشیگان (UMich) نشان می دهد ممکن است که بیماران بستری شده مبتلا به کووید-19، با خطر آسیب دیدن کلیه رو به رو شوند که شرایط وخیمی برای آن ها به شمار می رود.

جوچن رایسر (Jochen Reiser)، از پژوهشگران این پروژه گفت: در بیماران مبتلا به کووید-19، سطح نوعی پروتئین پاتوژنیک موسوم به suPAR که به راه اندازی واکنش ایمنی منجر می گردد، افزایش می یابد. این پروتئین می تواند پیش بینی نماینده آسیب کلیه باشد.

پروتئین suPAR، یکی از عواملی است که ما ارتباط آن را با آسیب کلیه در هزاران بیمار مشاهده نموده ایم. آران ای ویروس هایی مانند HIV و کروناویروس، به انتشار suPAR از سیستم ایمنی ذاتی منجر می شوند و سطح این پروتئین را در خون بالا می برند. اگر این واکنش افزایش یابد و سطح suPAR بیش از اندازه بالا برود، ممکن است سلول های کلیه آسیب ببینند.

نتایج این پژوهش نشان می دهد که بیش از یک سوم بیماران مبتلا به کووید-19، به دیالیز احتیاج پیدا می نمایند و در معرض خطر مرگ قرار می گیرند.

پژوهشگران در این پروژه، سطح suPAR خون 352 بیمار مبتلا به کووید-19 را که در بیمارستان بستری شده بودند، مورد آنالیز قرار دادند و دریافتند که یک چهارم از بیماران، به آسیب حاد کلیه مبتلا هستند. سطح suPAR در خون این بیماران، 60 درصد بالاتر از بقیه شرکت نمایندگان بود.

سطح suPAR در شرکت نمایندگانی که به کووید-19 حاد مبتلا بودند، سه برابر بیشتر از سطح این پروتئین در خون افراد سالم بود. احتیاج به دیالیز، در بیمارانی که سطح suPAR بالاتری داشتند، نسبت به بقیه بیشتر بود.

سلیم هایک (Salim Hayek)، سرپرست این پژوهش گفت: آنالیز سطح پروتئین suPAR در زمان بستری شدن بیماران مبتلا به کووید-19 می تواند روش خوبی برای پیش بینی میزان خطر آسیب کلیه باشد. این روش، امکان نظارت کامل بیمارانی را که در معرض خطر ابتلا به کووید-19 حاد هستند، فراهم می نماید.

این پژوهش، در مجله Journal of the American Society of Nephrology به چاپ رسید.

منبع: فرادید

به "پیش بینی آسیب کلیوی در بیماران کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی آسیب کلیوی در بیماران کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید