پیگیر حقوق آرمان خواهیم بود

به گزارش وبلاگ گفتگو، در آخرین آدینه شهریورماه، مسابقات سنگ نوردی با حضور نونهالان فعال در این رشته ورزشی، در حالی در فولادشهر برگزار گردید که به گفته احمد باقری- روابط عمومی هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی، باشگاه میزبان، مجوز برگزاری این مسابقات را نداشته است.

پیگیر حقوق آرمان خواهیم بود

باقری در مصاحبه خود با خبرنگار وبلاگ گفتگو، در تاریخ 2 مهر، گفته بود که این سالن، در زمان برگزاری مسابقات شرایط استانداردی نداشته است و مجریان آن از اعلام حادثه به هیئت تا سه روز پس از برگزاری مسابقات جلوگیری کردند.

این در حالی است که نظری- زن عموی آرمان غیاثی کودک حادثه دیده - به خبرنگار وبلاگ گفتگو گفت: در روزهای اول پس از حادثه، تماس هایی که از باشگاه و مربیان با خانواده گرفته می شد، هیچ کس کمبود نظارت ها را نمی پذیرفت و تقصیرات را متوجه یک فرد، که حمایت نماینده ورزشکاران در طول مسابقه بود می دانستند، اما وقتی موضوع رسانه ای شد و وزیر ورزش دستور پیگیری دادند، رئیس هیات به بیمارستان آمدند و از برگزاری مسابقه کاملا اظهار بی اطلاعی کردند.

رئیس هیئت اطلاع نداشته باشد عذر بدتر از گناه است

نظری اضافه کرد: دعوتنامه این مسابقه، دو هفته پیش از تاریخ برگزاری به صورت گسترده منتشر شد و از فرزندان ما برای شرکت در آن دعوت شد، این دعوتنامه در سایت ها و اینستاگرام منتشر شده است و ورزشکارانی از شهر و استان های دیگر نیز آمده بودند و این که رئیس هیات از این مقدمات در حوزه نظارتی خود اطلاع نداشته باشند، یک عذر بدتر از گناه است.

نظری اضافه کرد: اگر ایشان اطلاع داشتند و به وظایف خود برای نظارت و کارشناسی محیط مسابقه عمل نکردند، قصور ایشان باید مورد رسیدگی قرار گیرد، ولی اگر طبق گفته خودشان واقعاً اطلاعی نداشتند یک فاجعه اتفاق افتاده است و ایشان باید پاسخگوی این باشند که در این مدت دقیقاً به چه چیزی نظارت می کردند؟

او که مادر دو نونهال ورزشکار دیگر در این رشته است، اضافه کرد: چه کار دیگری به غیر از نظارت بر باشگاه ها، رسیدگی به ورزشکاران، مسابقات و حمایت های لازم بر عهده ایشان است که تمام ورزشکاران از روند کاری این هیئت گلایه دارند و معتقدند هیئت کاملا تعطیل است و شاید فقط روزهای پنج شنبه فعال باشد؟

وی اظهار کرد: رئیس هیئت، چند روز پس از رخداد حادثه ادعا نموده که از ماجرا بی خبر بوده ، این در حالی است که بسیاری از داوران و متخصصین این ورزش که در استان فعال هستند، در مسابقه حضور داشتند و اصلا منطقی به نظر نمی رسد که رئیس هیئت این ورزش، تا چند روز بعد از وقوع، از برگزاری مسابقه و اخبار آن اطلاعی نداشته باشد.

نظری گفت: رئیس هیئت، بر روی صفحه اینستاگرام خود به دقت نظارت دارد، وی نظرات و مکاتبات ما را به سرعت حذف می نماید، می توانستند بر روی باشگاه های تحت نظارت رسمی شان نظارتی داشته باشند، که حداقل آگاه شوند این مسابقه قرار است برگزار گردد و مسابقه را لغو نمایند یا بر شرایط اجرای آن نظارت نمایند. در کنار وضعیت نامطلوب آرمان و شرایط روحی بد خانواده، این تناقضات برای ما سوالات زیادی را به وجود آورده است.

همسرعموی آرمان گفت: با توجه به شنیده های ما بعد از رخداد حادثه، سالن برگزاری مسابقات، دو سال پیش به دلیل مسائل استاندارد، فنی و ایمنی تعطیل شده بود و در زمان ریاست جدید هیئت، بازگشایی شده است، ضمن این که رئیس هیات شخصا به من گفت که سالن مجوز تمرین داشته است، این در حالی است که در روز برگزاری مسابقه، محدوده زیر ارتفاعات بالای صخره، اصلا مجهز به تشک نبوده است.

وی اضافه کرد: حمایت نماینده آرمان در حین برگزاری مسابقه، مدرک مربی گری نداشته و به گفته مربی آرمان، ایشان کارورز بوده است و یک خانم مربی قبل از صعود، کار حمایت نماینده ها را بازبینی می نموده که اتفاقا برای نوبت هفتم یا هشتم که به آرمان رسیده بود، این خانم به کار حمایت نماینده نظارت مجددی نمی نماید و حمایت نماینده، طناب محافظ آرمان را به حلقه دوم فرعی لباس، که تحت فشار باز می گردد بسته است.

نظری ادامه داد: آرمان پس از 8متر صعود، خسته و متوقف می گردد تا روی نگه دارنده خود بنشیند و پایین بیاید که طناب رها می گردد و تشک زیر او وجود نداشت و همانطور که در فیلم هم تعیین است، از فاصله ای به بعد تشک ارتفاعات بالا را پوشش نمی دهد و ناقص است.

تیم پزشکی و آتش نشانی در محل مسابقه وجود نداشت

این خویشاوند نزدیک به آرمان اظهار کرد: در این حادثه، ریه های آرمان، به دلیل شدت ضربه جمع شد و چون تیم پزشکی مجهز در محل حادثه حضور نداشته و پدر یکی از شرکت نمایندگان که پرستار بود، راه هوا و تنفس کودک را باز نموده است. حال یکی از مسائل بزرگ آرمان، تشنج های مغزی است که حاصل همین تاخیر اکسیژن رسانی است.

وی اضافه کرد: بعد از رسیدن آمبولانس، آرمان را به بیمارستان زرین شهر ارجاع دادند، در حالی که حتی رئیس شورای شهر فولادشهر هم در تماس با ما اظهار تعجب کرد که چرا به بیمارستان فولادشهر مراجعه نشده است.

به گفته نظری، هیچ کس در آن لحظات حمایتی از آرمان نکرد و بیمارستان ها از پذیرش این کودک به خاطر وضعیت بحرانی سرباز می زدند اما با پیگیری شخصی خانواده آرمان، هماهنگی های لازم برای انتقال آرمان به بیمارستان الزهرا اصفهان انجام شد و در نیم ساعت اول ارجاع به این بیمارستان، تشخیص دادند که آرمان خون ریزی داخلی شدیدی دارد که در بیمارستان زرین شهر تشخیص داده نشده بود.

این عضو خانواده آرمان، به نقل از پزشک آرمان ادامه داد: بعد از خارج کردن طحال، آرمان در حالت کما فرو رفت و سطح هوشیاری او در حال حاضر بین 4تا 6 است، اما به خاطر تشنج هایی که منجر به اسپاسم می گردد، مجبور هستند که او را به بیهوشی عمیق ببرند تا سلول های مغزی فرصت ترمیم پیدا نمایند و اوضاع او از وخامت خارج گردد.

از مسئولان برگزاری مسابقه شکایت شده است

وی اضافه کرد: بعد از رسانه ای شدن ماجرا، جلسات کمیته برگزار گردید و قول رسیدگی دادند، اما خانواده آرمان معتقدند، رئیس هیئت فرد مناسبی برای نظارت بر این مسئله نیست، چرا که درحال حاضر بدون این که مقصر تعیین شده باشد، باشگاه قزلباش که مدیریت آن مسئول برگزاری مسابقه بوده است هم چنان فعال است.

نظری ادامه داد: اداره کل ورزش استان وعده داده که پیگیر موضوع خواهند بود و جلسه کمیته انظباطی در تاریخ 7مهر برگزار و مقصرین حادثه معرفی خواهد شد اما تاکنون کسی به خانواده ما اطلاع نداده است و سوال هم که می پرسیم، جواب نمی دهند و اصلا در دفتر هیات حضور ندارند که بخواهند پاسخگو باشند.

وی وضعیت روحی خانواده آرمان را بسیار بد توصیف کرد و گفت: در حال حاضر، وکیل کارهای لازم را انجام می دهد؛ فعلا از مسئولان برگزاری مسابقه شکایت شده است، اما اصل شکایت باید از رئیس هیات انجام و تعیین گردد که چرا باید چنین اتفاقی تحت نظر وی رخ بدهد؟

نظری با اعلام این که، پدر آرمان، منتظر است تا او وضعیت بهتری پیدا کند و بعد از تقلیل فشار روانی به این مسائل رسیدگی کند، اظهار کرد: چند ماه دیگر، این موضوعات تمام می گردد و مادر دیگری فرزندش را به این سالن ها خواهد برد و همانقدر که ما بی اطلاع بودیم و الان از اوضاع نابسامان به ما اطلاع می دهند، به باشگاه ها اعتماد خواهند کرد و باز حوادث برای آرمان ها تکرار خواهد شد.

این عضو خانواده غیاثی، گفت: پدر و مادر آرمان، وضعیت خوبی برای حضور افراد در محل بیمارستان ندارند و از کسانی که قصد هم دردی با خانواده آرمان را دارند، تقاضا داریم تا دعا نمایند که او به هوش بیاید؛ امیدواریم این حادثه برای هیچ کودک دیگری رخ ندهد، اما در برخورد با قصور اجرا شده، کوتاهی نخواهیم کرد و پیگیر حقوق آرمان خواهیم بود

تنها یک پزشکیار در سالن حاضر بود

هم چنین افضلی، پدر یکی از مسابقه دهندگان که کارشناس پرستاری است و یاری رسانی لازم را به آرمان غیاثی انجام داد در گفت وگو با وبلاگ گفتگو، گفت: تنها کاری که در آن لحظه می توانستم انجام دهم این بود که لباس محافظ آرمان را بچینم و او را برگردانم و راه هوایی را برایش باز کنم تا دچار مرگ مغزی نگردد.

پرستار حاضر در محل وقوع حادثه اضافه کرد: هر ورزشی خطرات خودش را دارد و سالن مسابقه، استاندارهای لازم را نداشت، اگر چند تشک بیشتر پهن شده بود، مسائل کمتری به وجود می آمد و نهایتا اگر این کودک از همان ارتفاع سقوط می کرد، روی تشک می افتاد و حادثه و حواشی آن کمتر می شد.

وی با اشاره به این که تیم پزشکی ناقص بود، اضافه کرد: برای برگزاری چنین مسابقه ای ضروری است پزشک مجرب و هماهنگی های لازم برای آمبولانس و ... انجام گردد تا در استادیوم حاضر و آماده باشند، امروز مسابقه فوتبال هم برگزار می گردد، آمبولانس و تیم پزشکی حضور دارند.

افضلی گفت: یک پزشکیار در سالن حاضر بود که در زمان وقوع حادثه اظهار کرد که حق تزریق ندارد و نمی تواند کاری انجام دهد، البته ایشان کار خاصی هم نمی توانست انجام دهد، چرا که امکانات خاصی در کیف یاری های اولیه ایشان وجود نداشت.

این کارشناس پرستاری اضافه کرد: پزشکیار حاضر، گفتند از طرف هیات پزشکی ورزشی این کیف به ایشان داده شده و این تعجب آور است که باتوجه به این که این ورزش سخت و پرخطر است فقط یک پزشکیار در محل حاضر بود و تیم پزشکی که بتواند اقدامات اولیه را با امکانات به درستی انجام دهد در دسترس نبود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیگیر حقوق آرمان خواهیم بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیر حقوق آرمان خواهیم بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید