8 برابر درآمدهای نفتی سال جاری رانت توزیع شد!

به گزارش وبلاگ گفتگو، تخصیص دلار 4200 تومانی که از فروردین ماه سال 97 تصویب شد قرار بود روی قیمت کالاهای اساسی تاثیرگذار باشد و تامین این کالاها را برای مردم با قیمت پایین تری فراهم کند، طی 30 ماه گذشته دولتی ها با این بهانه سیاست ارز ارزان را متوقف نکرده اند.

8 برابر درآمدهای نفتی سال جاری رانت توزیع شد!

این که ارزان فروشی دلار توسط دولت تاثیری روی قیمت کالاها ندارد را بارها کارشناسان و اقتصاددانان گوشزد نموده اند، حتی محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه وبودجه نیز در فروردین ماه سال گذشته اعتراف کرد که مردم از این ارزان فروشی منتفع نمی شوند.

وی گفت: باید قبول کنیم که شیوه کنونی پرداخت ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی درست نیست و این منافع به دست مردم نمی رسد.

با این اعتراف صریح اما همچنان این ارز ارزان تر از بازار تخصیص داده می گردد، حتی در شرایطی که در خرداد ماه سال جاری نوبخت درباره بودجه نفتی گفت: همیشه حدود 40 تا 50 درصد بودجه از محل درآمدهای نفتی بوده و سال جاری در بهترین شرایطی که در بودجه پیش بینی شده است، 49 تا 50 هزار میلیارد تومان درآمد از محل فروش نفت است.

به نظر می رسد دولتی ها به اعترافات خود نیز پایبند نیستند، نوبخت در مرداد ماه با حمایت از سیاست دلار 4200 تومانی درباره ادامه این سیاست توسط دولت اینطور استدلال کرد: با ورود یک دلار به کشور و تبدیل آن به ارز نیمایی حدود 18 هزار تومان به خزانه واریز می گردد و اینگونه دست ما از نظر ریالی بازتر هست تا اینکه آن ارز به ارز 4200 تومانی تبدیل گردد. بنابراین دولت ترجیح می دهد کالاها را با ارز 4200 تومانی وارد کند نه ارز 18 هزار تومانی تا رفاه بیشتری حاصل گردد.

طبق گزارش دنیای اقتصاد، از نظر آماری، تخصیص ارز ارزان قیمت در کالاها در زمان تخصیص باعث تثبیت قیمت نشده و پس از حذف نیز، قیمت ها تغییری نداشته است.

در واقع این ارزها که قرار بود به معیشت خانوارها یاری کند به رانت تبدیل شده که برآورد حجم رانت توزیع شده ارز ترجیحی از سال 97 عددی بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان بوده که هشت برابر درآمدهای نفتی سال جاری است.

منبع: تجارت نیوز

به "8 برابر درآمدهای نفتی سال جاری رانت توزیع شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 برابر درآمدهای نفتی سال جاری رانت توزیع شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید