اولین اطلاعات از دسته پلی استیشن 5 منتشر شد

به گزارش وبلاگ گفتگو، مصاحبه جدید مدیر عامل پلی استیشن و طراح کنسول بعدی این شرکت، فقط هم درباره زمان عرضه این کنسول و اعلام نام رسمی پلی استیشن 5 نبوده است. مارک سرنی که طراحی سخت افزار کنسول پلی استیشن 5 را برعهده دارد، درباره دسته این کنسول هم صحبت کرده و اولین اطلاعات و جزییات مربوط به آن را ارایه داده است.

اولین اطلاعات از دسته پلی استیشن 5 منتشر شد

خبرنگار نشریه وایرد، که مثل دفعه قبل، مصاحبه ای رسمی برای انتشار اطلاعات پلی استیشن 5 ترتیب داده است، توانسته دسته پلی استیشن 5 را از نزدیک ببیند. این دسته، که احتمالا اسم آن DualShock 5 است، ظاهرا از دیدگاه طراحی تفاوت زیادی با دسته پلی استیشن 4 ندارد.

شاید تنها تغییر ظاهری دسته، حداقل در حال حاضر و با استناد به آنچه خبرنگار وایرد دیده است، اضافه شدن یک حفره روی آن باشد؛ حفره ای که ظاهرا یک میکروفون را در خود جای داده است و طبق شایعات، برای اجرای فرمان های صوتی به کنسول کاربرد دارد.

با این حال، مارک سرنی به هیچ سوالی درباره این حفره یا وجود یک میکروفون در دسته پاسخ نمی دهد و در عوض، از قابلیت های جالب تری که دسته پلی استیشن 5 دارد می گوید.

اولین قابلیت جالب دسته پلی استیشن 5، استفاده از ماشه های تغییرپذیر در آن هاست. ماشه ها یا در واقع همان کلیدهای L2 و R2 در دسته پلی استیشن 5 قابلیت تنظیم دارند و بازی سازان می توانند با توجه به نیازشان در بازی، مقاومت ماشه ها را بالا و پایین کنند.

می توانید چنین حالتی را تصور کنید: در یک بازی که قرار است یک کمان را بکشید و نگه دارید، کلید ماشه سخت تر فشرده می گردد، یا برای مثال مقاومت ماشه به هنگام شلیک یک کلت کمری با یک شات گان فرق می کند. این موضوع باعث می گردد حس کاملا متفاوتی به هنگام استفاده از سلاح های مختلف یا هر زمان دیگری داشته باشید. چگونگی استفاده از این قابلیت دسته کاملا به بازی سازان بازمی گردد.

قابلیت جدید دیگر دسته پلی استیشن 5، استفاده از موتورهای کاملا متفاوتی به جای موتورهای لرزشی معمولی دسته است. خبری از موتورهای لرزشی معمولی که تا به امروز در دسته های پلی استیشن و ایکس باکس وجود داشته اند، نخواهد بود. دسته پلی استیشن 5 از موتورهای لمسی یا همان Haptic برای ایجاد حس لرزش استفاده می کند.

موتورهای لمسی کاملا نحوه کار متفاوتی با موتورهای حرکتی معمولی دسته ها دارند. اساسا خبری از لرزش معمولی دسته ها نیست و می توان مجموعه ای از حس های مختلف را با استفاده از موتورهای لمسی به بازی کننده ها منتقل کرد. برای مثال، زمانی که یک شخصیت روی سطح سنگی مشغول راه رفتن است، حس منتقل شده بسیار با زمانی که شخصیت روی سطح چمن راه می رود، فرق می کند. بدون موتورهای لمسی که بسیار دقیق و متفاوت از موتورهای لرزشی معمولی کار می کنند و فقط دسته را می لرزانند، حتی نمی توان چنین احساسی را از طریق دسته به بازی کننده منتقل کرد.

دسته های کنسول نینتندو سوییچ هم اولین دسته هایی هستند که از موتورهای لمسی به جای موتور مکانیکی معمولی استفاده می کنند و به خوبی می توانند مجموعه ای از حس های مختلف را از طریق دسته به بازی کننده منتقل کنند.

دو موتور لمسی در سمت چپ و راست دسته پلی استیشن 5 قرار گرفته است که می توان به انوع بسیار مختلفی آن ها را تنظیم کرد. چگونگی استفاده از آن ها هم کاملا به بازی سازان مربوط می گردد. طبق گفته سونی، برخلاف خود کنسول که مدت زیادی است در قالب یک کیت توسعه سخت افزاری در اختیار بازی سازان قرار گرفته، دسته پلی استیشن 5 را با این قابلیت های جدیدش، به تازگی به بازی سازان ارایه داده اند.

همین دو قابلیت جدید دسته پلی استیشن 5 به اندازه ای مهم و بزرگ هستند که بتوانند تاثیری بزرگ روی تجربه بازی داشته باشند. با این حال، پیشرفت های دسته پلی استینش 5 فقط هم به این دو مورد محدود نمی گردد. این دسته اسپیکر باکیفیت تری دارد و صدای بسیار بهتری تولید می کند، به جای پورت USB معمولی از USB-C استفاده می کند و ظرفیت باتری آن هم بیشتر شده است. توشی آوکی، مدیر بخش محصولات پلی استیشن، می گوید که وزن دسته در مقایسه با دسته پلی استیشن 4 بالاتر رفته است، ولی هنوز هم از دسته ایکس باکس وان سبک تر است.

طبق گفته سونی، کنسول پلی استیشن 5 در پاییز سال 2020 وارد بازار می گردد.

منبع: Wired

منبع: دیجیکالا مگ

به "اولین اطلاعات از دسته پلی استیشن 5 منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین اطلاعات از دسته پلی استیشن 5 منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید